Skopanie – Dzięki inwestycjom podejmowanym w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego po 1936 roku Skopanie rozwinęło się do rangi znanego ośrodka przemysłowego. Dziś Skopanie Osiedle słynie w Polsce i Europie z fabryki Firanek ,,WISAN”. Piękne obrusy i firanki zdobią mnóstwo polskich mieszkań i domów.

Wzdłuż ul. Sikorskiego rozlokowane są obiekty osiedla Pabianickiej Fabryki Bawełnianej „Krusche i Ender”.Budynki mieszkalne postawiono na północ od zakładów. Te związane z latami wdrażania Centralnego Okręgu Przemysłowego sąsiadują obecnie z innymi, powstałymi już w latach powojennych. Do budynków przedwojennych należą: dom dyrektorski, dom majsterski oraz dom dla mechaników. Prawdopodobnie za ich projekt odpowiadał warszawski inż. Józef Szwarek.

Najbardziej luksusowy budynek zamieszkiwany był przez dyrektora administracyjno-finansowego oraz dyrektora technicznego powstających zakładów. Zlokalizowany przy ul. Sikorskiego 1 dwurodzinny dom miał wymiary 20 m długości, 11,5 m szerokości i 9,2 m wysokości. Oba mieszkania były dwupoziomowe i posiadały wewnętrzne klatki schodowe, prowadzące do pomieszczeń użytkowych: sześciu pokoi, kuchni, jadalni, łazienki i służbówki.

W domu dla majstrów (obecnie ul. Sikorskiego 5), o wymiarach 23 m na 10,71 m, mieszkały cztery rodziny. Klatka schodowa zlokalizowana była tu w centralnej części budynku. Mieszkania miały tę samą liczbę pomieszczeń: trzy pokoje, kuchnię oraz łazienkę. Ostatni z wzniesionych w latach COP-u budynków służył rodzinom mechaników (obecnie ul. Sikorskiego 7). Jego wymiary wynosiły 11,5 m x 9 m. Mieszkały tu dwie rodziny, po jednej na każdej z kondygnacji. Wyróżnić można było pomieszczenia takie jak jadalnia, sypialnia, kuchnia ze spiżarnią, łazienka oraz służbówka.

Wszystkie budynki łączyło to, że były podpiwniczone, a przy tym posiadały konstrukcję murowaną, opartą na żelbetowych fundamentach. W domu majsterskim została wdrożona izolacja akustyczna. Skromne wnętrza wyposażone były w schody z drewna dębowego, podczas gdy schody zewnętrze tworzono na bazie lastriko. Domy posiadały także dostęp do ciepłej wody użytkowej i były zelektryfikowane. Ocieplano je wykorzystując piece kaflowe.

Budynki mieszkalne w Skopaniu, w porównaniu do uproszczonych form COP-owskich, wyróżniały się stosunkowo dużym rozrzeźbieniem, znaczną liczbą ryzalitów, właściwymi proporcjami i profesjonalnym kształtowaniem napięcia kompozycyjnego elewacji, które udało się wypracować dzięki różnorodnej, ciekawej aranżacji wielkości otworów okiennych. Dodatkowym elementem wartym uwagi były spore termometrowe przeszklenia klatek schodowych, o innym rozmiarze dla każdego z domów. Budynki zachowały się do dzisiaj w praktycznie niezmienionej formie, a z racji swojej wyjątkowości powinny zostać objęte opieką konserwatorską.

Jest to duże osiedle mieszkaniowe, w pobliżu szkoła podstawowa, przedszkole i hala sportowa.  Dużym atutem Osiedla jest piękny park oraz dobrze wyposażony plac zabaw.

 

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Pluta
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
25.10.2022
Data publikacji
25.10.2022
Data modyfikacji
25.10.2022