Ochotnicza Straż Pożarna w Kaczakach
Kaczaki 520
39-350 Baranów Sandomierski
Rok założenia – 1950
Liczba osób w jednostce – 39

Zarząd OSP w Kaczakach:

  • Prezes – Marcin Sudoł
  • Wiceprezes-naczelnik – Marek Merklinger
  • Wiceprezes – Kamil Kopeć
  • Z-ca naczelnika – Arkadiusz Urbaniak
  • Sekretarz – Tomasz Obara
  • Skarbnik – Sławomir Merklinger
  • Gospodarz – Tomasz Bałata

Początki istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaczakach sięgają okresu przedwojennego, kiedy to działała ona jako nieformalna organizacja, wzorująca się na ćwiczących często nieopodal wsi oddziałach paramilitarnych ,,Sokół” porucznika Sarny. Organizację współtworzył Ślęzak Franciszek, rekrutując i szkoląc strażaków spośród mieszkańców wsi i młodych członków ,,Sokoła”. Nieprzychylna wszelkim organizacjom społecznym ówczesna lokalna władza a następnie wybuch II wojny światowej uniemożliwił jej wtedy legalne zawiązanie się.

Oficjalnie Ochotnicza Straż Pożarna w Kaczakach została założona w 1950r., jej współożycielem i pierwszym Komendantem był Pasek Antoni.
Początkowo siedziba straży mieściła się w drewnianej szopie – garażu, w którym przechowywano ręczną sikawkę, a później w drewnianym baraku, gdzie organizowano zebrania i zabawy taneczne.

Budowę nowej, murowanej remizy rozpoczęto w 1960r. Większość materiału na budowę była przygotowana przez samych strażaków, na zakup których środki finansowe zebrali podczas organizacji zabaw tanecznych i składek członkowskich. Remizę ukończono w 1964r. Stanęła ona w nowym miejscu, w centrum wsi, gdzie z jej wieży roztacza się malowniczy widok na Kaczaki i okolice. Kiedyś na terenie przyległym do remizy był plac zabaw dla dzieci, obecnie jest to teren rekreacyjny, gdzie stoją ławeczki, stół do tenisa, altanka z kominkiem, a przy ścianie remizy zadaszona podłoga ze sceną.

Początkowo jednostka dysponowała ręczną pompą gaśniczą, później w 1958r. zakupiono motopompę spalinową. Obie te pompy były transportowane do pożaru w konnych zaprzęgach. Pierwszy samochód, jaki posiadała jednostka w Kaczakach to Star GBAM 8/8, zakupiony z zakładów Metalowych w Nowej Dębie za własne środki z dofinansowaniem UMiG Baranowa Sandomierskiego w 1984r.,. Służył tutaj aż do 2001r., kiedy to zastąpił go Star GBM 244. Aktualnie, od października 2011, OSP w Kaczakach posiada ciężki samochód bojowy marki Jelcz GCBA6/32.

Druhowie strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaczakach wielokrotnie uczestniczyli w akcjach gaśniczych, przeciwdziałaniu i likwidowaniu skutków powodzi i innych zagrożeń potwierdzając swoją dobrą mobilność bojową. Swoim uczestnictwem w gminnych zawodach pożarniczych na przestrzeni wielu lat niejednokrotnie wykazywali swoją sprawność i dobre wyszkolenie zajmując w klasyfikacji czołowe miejsca.

W historii OSP w Kaczakach jest zapisany tragiczny wypadek, który miał miejsce w Grochowiakach. Podczas gaszenia pożaru budynku gospodarczego wybuchł pocisk artyleryjski zabijając druha, który pośmiertnie został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi .

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Pluta
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
23.03.2021
Data publikacji
23.03.2021
Data modyfikacji
08.02.2022