Ochotnicza Straż Pożarna w Dymitrowie Dużym

Rok założenia – 1900
Liczba osób w jednostce – 35

Zarząd OSP w Dymitrowie Dużym:

  • Prezes – Andrzej Bojda
  • Naczelnik – Zdzisław Nowak
  • Skarbnik – Justyna Bojda
  • Sekretarz – Tomasz Młyniec
  • Gospodarz – Wiesław Ślęzak
  • Kronikarz – Magdalena Kołek

Ochotnicza Straż Pożarna w Dymitrowie Dużym powstała w 1900 roku. Jednostka liczy obecnie 35 osób, w tym 20 mężczyzn, 5 kobiet i 10 członków MDP. Należy podkreślić, że MDP chłopców na gminnych zawodach sportowo-pożarniczych w roku 2017 roku zajęła 1 miejsce i uzyskała awans na zawody powiatowe, z których wróciła z trzecim miejscem.

Jednostka dysponuje średnim samochodem gaśniczym marki Star 244 GBM 2/8 przekazanym z OSP Baranów Sandomierski w 2015r. Oprócz samochodu na wyposażeniu jednostki znajduje się motopompa, pompa szlamowa, agregat prądotwórczy, pilarka oraz inne potrzebne sprzęty. Dodatkowo jednostka znajduje się w posiadaniu zabytkowej sikawki konnej.

W maju 2016 roku podczas gminnych obchodów Dnia Strażaka został oficjalnie oddany do użytku budynek remizy, wybudowanej w miejscu dawnego Domu Ludowego.

Z uwagi na położenie Dymitrowa pomiędzy wałami rzek Wisły i Babulówki działania druhów polegają głównie na ochronie przeciwpowodziowej miejscowości. W szczególności należy wyróżnić lata 2001 i 2010,gdy przez kilka dni nieprzerwanie cała społeczność układała worki z piaskiem na rozmokłym wale. Dodatkowo, po opanowaniu sytuacji w naszej gminie druhowie wraz z pompą udali się na pomoc do gminy Gorzyce, gdzie wypompowywali zalane posesje.

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Pluta
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
23.03.2021
Data publikacji
23.03.2021
Data modyfikacji
08.02.2022