Dąbrowica –  z „Ślęzakami, Kaczakami, Markami, Józefowem i Koniecpolami”- jak podaje wydany w latach 1880-1897 „Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego”- była 100 lat temu wsią złożoną z 343 domów i zamieszkiwana przez 1987 mieszkańców. Był tu „obszar dworski gruntu ornego 904, łąk i ogrodów 510, pastwisk 135, lasu 1522 metrów”. Na terenie wsi funkcjonowała gorzelnia. W przeciwieństwie do znacznej części baranowskich dóbr, właścicielem  byli nie Dolańscy, ale Feliks Bogusz.

Na obszarze wsi od dawnych czasów, jeszcze przed II wojny światowej, a nawet i I, znajduje się 5 kapliczek i 5 krzyży, Dziś oprócz nielicznych starych zagród zachowała się w samym centrum piękna murowana kapliczka, nosząca datę 1913 roku, wybudowana za dowód podziękowania Matce Bożej Nieustającej Pomocy, w latach 1912-1913 wieś nawiedziła ciężka choroba zwana „ cholera”, ludzie padali jak muchy, wtedy to właśnie Marek Michał zaczął namawiać ludzi do gorącej modlitwy, gdzie sam nie rozstawał się z różańcem. Codziennie wychodząc przed swój dom na niewielkie wzgórze, modlitwą swą przyciągał innych, po pewnym czasie choroba  ustała, w dowód wdzięczności za ocalenie wybudowano na tym wzgórzu piękna kapliczkę z małym ołtarzykiem wewnątrz.
Najprawdopodobniej nazwa miejscowości  pochodzi od pól, które nazywały się „Dąbrowy”, według opowiadań przekazywanych z pokolenia na pokolenia  nie było wokoło żadnych wsi tylko moczary porośnięte olchą, brzeziną i wikliną.

Obecnie na terenie miejscowości  funkcjonuje Publiczne Przedszkole oraz  Publiczna Szkoła Podstawowa.

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Pluta
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
25.10.2022
Data publikacji
25.10.2022
Data modyfikacji
25.10.2022