W ubiegłą niedzielę 5 lutego 2023 roku w Baranowie Sandomierskim odbyła się uroczystość upamiętniająca 160. rocznicę Powstania Styczniowego.

Powstanie Styczniowe to największy w XIX w. polski zryw narodowy. Za datę jego rozpoczęcia przyjmujemy 22 stycznia 1863 r. Powstanie pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar i choć nie zakończyło się polskim zwycięstwem, to umocniło ducha patriotyzmu w naszych przodkach. W Powstaniu Styczniowym wzięło udział kilka osób z naszego regionu. Wśród nich:  Kazimierz Aleksander Krauss, Kasper Satara, Marian Marynowski, Józef Bilski, Wojciech Sołtysik oraz  Alfred Lubaczewski.

Uroczysta Msza Święta, składanie kwiatów w miejscu pamięci, film, prelekcje gości, debaty, rekonstrukcje historyczne, to tylko niektóre z przedstawionych form upamiętnienia 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, które miały miejsce w Baranowie Sandomierskim za sprawą Burmistrza Miasta i Gminy oraz Towarzystwa Historycznego Ziemi Baranowskiej „Mały Wawel”.

Uroczystość rozpoczęto Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Baranowie Sandomierskim o godzinie 14:00. Po zakończonej Mszy oraz odśpiewaniu hymnu, wierni udali się na cmentarz pod grób Powstańca Styczniowego Alfreda Lubaczewskiego, aby złożyć kwiaty oraz zapalić znicze.

W kolejnej części uroczystości goście oraz mieszkańcy Gminy zostali zaproszeni do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim na dalszą część wydarzeń. Tuż po przemówieniu Burmistrza Miasta i Gminy Baranów Sandomierki Marka Mazura oraz Wicestarosty Powiatu Tarnobrzeskiego Jacka Rożka, można było przejść do kolejnej zaplanowanej atrakcji, jakim był film dokumentalny opowiadający o wydarzeniach Powstania Styczniowego.

O artystyczny aspekt uroczystości zadbało także Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „AVITO VIVIT HONORE” Paweł Krakowiak i Paweł Staszczak.  Podczas krótkiej  prelekcji na temat przygotowań oraz samego wybuchu powstania, Panowie ze stowarzyszenia zaprezentowali również tradycyjne stroje jakie nosili powstańcy oraz broń i naboje których używali.

Nie zabrakło również wystąpienia Towarzystwa Historycznego Ziemi Baranowskiej „Mały Wawel”, którzy opowiedzieli o powstańcach pochodzących z Gminy Baranów Sandomierski. Jednocześnie głos zabrała  Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, z którą łączy nas jeden z bohaterów powstania styczniowego – Kazimierz Aleksander Krauss. Osoba zasłużona dla pożarnictwa obu miast, ponieważ po upadku powstania włączył się w pracę społeczną na rzecz Baranowa Sandomierskiego, a następnie Rzeszowa. Ostatnia prelekcja należała do Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ z Mielca, głos zajął Wiceprezes Jerzy Krakowski.

Cała fotorelacja z uroczystości znajduje się w Galerii.

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Cebula
Osoba aktualizująca
Magdalena Cebula
Data wytworzenia
08.02.2023
Data publikacji
08.02.2023
Data modyfikacji
08.02.2023