Tegoroczna „Majówka z historią” w Baranowie Sandomierskim odbyła się w dniach 1 i 3 maja. W słoneczne, majowe dni Towarzystwo Historyczne Ziemi Baranowskiej „Mały Wawel” wspólnie z Burmistrzem Miasta i Gminy Baranów Sandomierski zorganizowali niecodzienne atrakcje.

Obok wieży widokowej  odbył się pierwszy w Gminie turniej szermierki o Puchar Burmistrza. Wzięli w nim udział zawodnicy mieleckich klubów sportowych : GRYF Mielec i  PTG Sokół 1893 Mielec.  Jak na turniej przystało, wyłoniono zwycięzców, a klasyfikacja końcowa przedstawiała się następująco:

  • Pierwsze miejsce zajął obecny Mistrz Polski Juniorów Piotr Urban (GRYF)
  • Drugie miejsce zajął  Stanisław Dziura ( SOKÓŁ)
  • Trzecie miejsce równorzędne Paweł Urban ( GRYF) i Michał Mróz (SOKÓŁ).

Tego dnia nie zabrakło występu rekonstruktorów z grupy Wojciecha Kasaka i Artura Dubin spod Sandomierza, którzy w strojach kozackich  przedstawili pokaz fechtunku szablą  oraz walkę z broni średniowiecznej.

Na terenie amfiteatru pokaz strzelania z łuku średniowiecznego zaprezentowała grupa rekonstrukcyjna  „POKŁOSIE” z Ostrowca  Świętokrzyskiego, która zorganizowała dla dzieci i dorosłych  strzelanie z łuku do tarczy. Wieczorem w galerii przy wieży widokowej wyświetlono przedwojenny film historyczny  Barbara Radziwiłówna, który rozgrywał się na terenie baranowskiego zamku. Podczas trwania imprezy dużą popularnością wśród najmłodszych  cieszyły się dmuchawce,  popcorn  i bogata oferta  usług gastronomicznych.

Warto wspomnieć, że o bezpieczeństwo uczestników imprezy zadbali strażacy z jednostki OSP Baranów Sandomierski.

Dzień 3 maja to kolejny dzień uroczystości które rozpoczęła uroczysta Masza św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Baranowie Sandomierskim,  w której uczestniczyli m.in. Marek Mazur Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski, Jacek Rożek Wicestarosta Powiatu Tarnobrzeskiego, Krystyna Rusin Przewodnicząca Rady Powiatu Tarnobrzeskiego, Radni i Sołtysi Miasta i Gminy Baranów Sandomierski, mieszkańcy Gminy oraz zaproszeni goście. Po mszy św. wszyscy uczestnicy uroczystości w asyście Orkiestry Dętej z Baranowa Sandomierskiego  udali się na rynek gdzie pod pomnikiem Orła Piastowskiego złożono wiązanki kwiatów. Na  zaproszenie Towarzystwa Historycznego Ziemi Baranowskiej „Mały Wawel” oraz Burmistrza MiG Baranów Sandomierski  w uroczystościach uczestniczyli  również Retami i Cechmistrze z Bractwa Flisackiego pw. Św. Barbary w Ulanowie, którzy w strojach flisackich ze swoim sztandarem przybyli do Baranowa Sandomierskiego, aby wziąć udział w II Wiślanym spływie zboża Wisłą z Baranowa do Gdańska.

Po przekazaniu przez Burmistrza i Lasowiaczki, flisakom worków pszenicy na spływ rozpoczął się kolejny etap inicjatywy. Do przystani na Wiśle w Baranowie Sand. przypłynęły tradycyjne drewniane łodzie z Krakowa i Sandomierza, które następnie z ładunkiem symbolicznych worków pszenicy w ramach II spływu Wisłą odpłynęły do Sandomierza. W sandomierskim porcie  wiślanym Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski Marek Mazur wraz z członkami Towarzystwa Historycznego ,, Mały Wawel’’ w osobach:  Stanisław Smykla, Anna Krempa i Zbigniew Kamuda, flisakami z Krakowa, Niepołomic i Ulanowa, a także z partnerstw „Napędzani Wisłą” przekazali baranowska pszenicę Zastępcy Burmistrza Sandomierza Panu Januszowi Stasiak  na tradycyjnej łodzi Dubasie „Sandomierka” w obecności jej właściciela Grzegorza Świtalskiego.

Galeria z ,,Majówki z historią” dostępna poniżej:

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Pluta
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
04.05.2022
Data publikacji
04.05.2022
Data modyfikacji
04.05.2022