Ochotnicza Straż Pożarna w Dymitrowie Małym
Dymitrów Mały 35
39-450 Baranów Sandomierski
Rok założenia – 1900
Liczba osób w jednostce – 34
Zarząd OSP w Dymitrowie Małym:
- Prezes – Krystian Kosztur
- Wiceprezes-naczelnik- Łukasz Świerblewski
- Sekretarz/ Kronikarz – Magdalena Kosztur
- Skarbnik – Konrad Sawicki
- Gospodarz – Damian Badawika
Ochotnicza Straż Pożarna w Dymitrowie Małym została zorganizowana pod koniec XIX dla ochrony drewnianej zabudowy wsi i folwarku Dolańskich. Do walki z ogniem służyły drewniane wiadra, beczki na wodę, bosaki do rozrywania słomianych strzech. W roku 1895 jednostka brała udział w gaszeniu dużego pożaru Zamku w Baranowie, a w 1898 roku gaszeniu palącej się drewnianej zabudowy Rynku Baranowskiego. W 1907 roku jednostka stała się właścicielem dwukołowej sikawki typu II60 o numerach fabrycznych 415 wyprodukowanych przez Pierwsze Galicyjskie Towarzystwo Akcyjne Budowy Wagonów i maszyn w Sanoku. Sikawka wraz i innym sprzętem przechowywana była w drewnianym pomieszczeniu, a wyznaczeni przez sołtysa gospodarze musieli użyczać koni na czas trwania akcji pożarniczych.
Jednymi z bardziej zasłużonych dla jednostki naczelników i strażaków są:
– Lombara Franciszek
– Trębacz Jan – naczelnik
– Lombara Julian
– Barszczewski Franciszek – naczelnik
– Serwon Władysław
– Panek Marian – prezes
– Panek Stanisław
– Serwan Waldemar – prezes
– Kochańczyk Eugeniusz – naczelnik
– Sawicki Tadeusz – prezes
Baza techniczna obejmuje murowana strażnicę z dwoma boksami garażowymi budowaną w latach 70-tych w czynie społecznym przez mieszkańców sołectwa.
Zagrożenia powodziowe z roku 1999 i 2001 przyczyniły się do przeorganizowania Jednostki, w Jednostkę umiejącą prowadzić działania w ratownictwie nawodnym i powodziowym. A dzięki pomocy komendy Miejskiej w Tarnobrzegu i osobistemu zaangażowaniu dh Edwarda Szlichty pozyskaliśmy w 2001 roku ponton z silnikiem zaburtowym, co pozwoliło na prowadzenie szkoleń strażaków motorowodnych – 12 dh, ratowników nawodnych – 7 dh. Zorganizowaliśmy trzy ogólnogminne kursy na kartę pływacką dla dzieci i młodzieży – 160 osób. Organizujemy coroczne rejsy szkoleniowo –rekreacyjne na rzece Wiśle, Jeziorze Tarnobrzeskim, Zbiorniku Hańcza, a udział biorą strażacy, dzieci, młodzież i inni mieszkańcy wyraża się to w ilości około 1700 osób przewiezionych naszymi łodziami. Jest to darem pracy społeczno-szkoleniowej wykonywanej przez strażaków Dymitrowa Małego.
Wyposażenie techniczne obejmuje samochód terenowy marki HONKER, ponton z silnikiem zaburtowym, 2 łodzie aluminiowe z silnikami zaburtowymi -50KM, wojskowa łódź desantową 1 szt, oraz 3-osobową łódkę do nauki wiosłowania, pompa szlamowa, agregat prądotwórczy oraz przyczepkę pożarniczą ze stosowanym wyposażeniem.