Ochotnicza Straż Pożarna w Dymitrowie Małym
Dymitrów Mały 35
39-450 Baranów Sandomierski

Rok założenia – 1900
Liczba osób w jednostce – 34

Zarząd OSP w Dymitrowie Małym:

  • Prezes – Krystian Kosztur
  • Wiceprezes-naczelnik- Łukasz Świerblewski
  • Sekretarz/ Kronikarz – Magdalena Kosztur
  • Skarbnik – Konrad Sawicki
  • Gospodarz – Damian Badawika

Ochotnicza Straż Pożarna w Dymitrowie Małym została zorganizowana pod koniec XIX dla ochrony drewnianej zabudowy wsi i folwarku Dolańskich. Do walki z ogniem służyły drewniane wiadra, beczki na wodę, bosaki do rozrywania słomianych strzech. W roku 1895 jednostka brała udział w gaszeniu dużego pożaru Zamku w Baranowie, a w 1898 roku gaszeniu palącej się drewnianej zabudowy Rynku Baranowskiego. W 1907 roku jednostka stała się właścicielem dwukołowej sikawki typu II60 o numerach fabrycznych 415 wyprodukowanych przez Pierwsze Galicyjskie Towarzystwo Akcyjne Budowy Wagonów i maszyn w Sanoku. Sikawka wraz i innym sprzętem przechowywana była w drewnianym pomieszczeniu, a wyznaczeni przez sołtysa gospodarze musieli użyczać koni na czas trwania akcji pożarniczych.

Jednymi z bardziej zasłużonych dla jednostki naczelników i strażaków są:
– Lombara Franciszek
– Trębacz Jan – naczelnik
– Lombara Julian
– Barszczewski Franciszek – naczelnik
– Serwon Władysław
– Panek Marian – prezes
– Panek Stanisław
– Serwan Waldemar – prezes
– Kochańczyk Eugeniusz – naczelnik
– Sawicki Tadeusz – prezes

Baza techniczna obejmuje murowana strażnicę z dwoma boksami garażowymi budowaną w latach 70-tych w czynie społecznym przez mieszkańców sołectwa.
Zagrożenia powodziowe z roku 1999 i 2001 przyczyniły się do przeorganizowania Jednostki, w Jednostkę umiejącą prowadzić działania w ratownictwie nawodnym i powodziowym. A dzięki pomocy komendy Miejskiej w Tarnobrzegu i osobistemu zaangażowaniu dh Edwarda Szlichty pozyskaliśmy w 2001 roku ponton z silnikiem zaburtowym, co pozwoliło na prowadzenie szkoleń strażaków motorowodnych – 12 dh, ratowników nawodnych – 7 dh. Zorganizowaliśmy  trzy ogólnogminne kursy na kartę pływacką dla dzieci i młodzieży – 160 osób. Organizujemy coroczne rejsy szkoleniowo –rekreacyjne na rzece Wiśle, Jeziorze Tarnobrzeskim, Zbiorniku Hańcza, a udział biorą strażacy, dzieci, młodzież  i inni mieszkańcy wyraża się to w ilości około 1700 osób przewiezionych naszymi łodziami. Jest to darem pracy społeczno-szkoleniowej wykonywanej przez strażaków Dymitrowa Małego.

Wyposażenie techniczne obejmuje samochód  terenowy marki HONKER, ponton z silnikiem zaburtowym, 2 łodzie aluminiowe z silnikami zaburtowymi -50KM, wojskowa łódź desantową 1 szt, oraz 3-osobową łódkę do nauki wiosłowania, pompa szlamowa, agregat prądotwórczy oraz przyczepkę pożarniczą ze stosowanym wyposażeniem.

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Pluta
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
23.03.2021
Data publikacji
23.03.2021
Data modyfikacji
06.10.2021