Klub Sportowy WISAN Skopanie
Skopanie ul. Kardynała Wyszyńskiego 10
39 – 451 Skopanie
Rok założenia: 1955
Barwy: niebiesko – biało – zielone
adres email: biuro@kswisan.pl
strona www: kswisan.pl
Fanpage Facebook: https://www.facebook.com/kswisan/
Prezes: Maciej Lis
Trener: Janusz Hynowski
Trenerzy grup dziecięco – młodzieżowych: Tomasz Kryszpin, Krzysztof Kubiak
Klub Sportowy WISAN powstał w 1955 roku. W początkowych latach swojej działalności posiadał kilka sekcji m.in. tenisa stołowego, szachów, brydża, podnoszenia ciężarów czy lekkoatletyki. Jednak zdecydowanie największą popularnością cieszyła się, powstała w 1956 roku i istniejąca do dzisiaj, sekcja piłki nożnej. W swojej wieloletniej historii Klub Sportowy Wisan Skopanie osiągnął wiele znaczących sukcesów, do których zaliczamy:
- Najwyższy poziom ligowy – IV Liga
- III miejsce w IV lidze – 1993/94
- II Runda Pucharu Polski – 1995/96
- Zdobycie Pucharu Polski na szczeblu okręgowym – 1994/95, 2014/15
- I miejsce seniorów w klasie okręgowej – 1992/93
- I miejsce seniorów w klasie A – 2010/2011
- I miejsce juniorów w klasie okręgowej i klasie A
Obecnie w Klubie Sportowym Wisan Skopanie działają cztery drużyny piłki nożnej w różnych kategoriach wiekowych:
- Orliki i Młodziki – zespół zawodników w wieku 7 do 9 lat,
- Trampkarze – w wieku od 9 do 12 lat,
- Juniorzy – w wieku od 15 do 18 lat,
- Seniorzy – w wieku od 18 lat i starsi.
Grupy te uczestniczą w rozgrywkach ligowych piłki nożnej prowadzonych przez Podokręg Stalowa Wola. Priorytetem KS Wisan od wielu lat jest promowanie i rozwijanie piłki nożnej zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży z okolic. Klub kładzie nacisk na odkrywanie i szkolenie talentów piłkarskich mogących grać w drużynach seniorskich naszego klubu.
Obecna kadra I zespołu złożona z samych wychowanków i miejscowych zawodników pokazuje, że obrana filozofia klubu znajduje swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Zajęcia treningowe dla wyżej wspomnianych grup odbywają się przynajmniej dwa razy w ciągu tygodnia i są realizowane przez jeden z najlepiej wyszkolonych i wykwalifikowanych personelów trenerskich w gminie. Dodatkowo przy współpracy z KS Wisan funkcjonuje Akademia Bramkarska prowadzona przez byłego reprezentanta Polski Bogusława Wyparło, która skupia się na specjalistycznym szkoleniu bramkarzy.
Oprócz zasobów ludzkich stanowiących przewagę konkurencyjną, KS Wisan przy pomocy gminy Baranów Sandomierski postawił w ostatnim czasie na nowoczesność i może się pochwalić infrastrukturą sportową znacząco przewyższającą ligowe standardy. W ostatnich latach dokonano kompleksowej modernizacji stadionu, która obejmowała m.in. wymianę nawierzchni, wykonanie nawodnienia i odwodnienia boiska, wymianę oświetlenia czy postawienie trybun, a także nastąpiła rewitalizacja i rozbudowa hali sportowej. Oba obiekty pozostają do dyspozycji wszystkich zawodników, są miejscem organizowania zajęć treningowych oraz stanowią wizytówkę całego Skopania i gminy Baranów Sandomierski. Dodatkowo uzyskując rokrocznie dotacje z ministerialnego Programu KLUB, KS Wisan zostaje systematycznie zaopatrywany w coraz nowocześniejszy, wyspecjalizowany sprzęt treningowy uatrakcyjniający i umożliwiający prowadzenie innowacyjnych treningów.
Klub Sportowy ,,Kolejarz” w Knapach
KS „Kolejarz” Knapy
Knapy, ul. Rzeszowska 14
39-451 Skopanie
Rok założenia: 1987
Strona www: www.kolejarzknapy.futbolowo.pl
Fanpage Facebook: https://www.facebook.com/kolejarzknapy/
Założycielem klubu piłkarskiego Kolejarz Knapy był Antoni Obara. Pierwsza rejestracja zawodników miała miejsce 25 czerwca 1987 roku. W pierwszych latach działalności klub wspomagali ówczesny sołtys wsi pan Józef Czechura i jego brat Władysław Czechura,
Nazwa naszego klubu powstała w następstwie budowy i związana jest z przebiegającą przez naszą miejscowość Knapy Linią Hutniczą Szerokotorową. Patronat nad klubem – w pierwszych latach istnienia – przejęła Dyrekcja Stacji „PKP LHS” w Knapach. LHS finansował bezpłatne przejazdy zawodników na mecze wyjazdowe, oraz ufundował stroje z własnym logiem dla graczy Kolejarza Knapy. Pierwszym trenerem drużyny był Piotr Brzozowski z Baranowa Sandomierskiego. W 1989 roku prezesem został Krzysztof Wójcicki, który pracował z drużyną w sezonie 1989/90. Od 1990 roku prezesem Klubu i kierownikiem drużyny został Krzysztof Węcowski, który sprawował tą funkcję nieprzerwanie przez 13 lat. Drużyna pod wodzą ówczesnego trenera Pana Kazimierza Serwana w sezonie 1992/93 odniosła pierwszy ważny sukces i awansowała do „A” klasy. Wraz z awansem nowym trenerem zespołu został Zbigniew Bąska. Pod jego wodzą Klub Sportowy Kolejarz Knapy w sezonie 1994/95 (trzeba dodać po świetnym sezonie) awansował do klasy Okręgowej.
Kolejnymi prezesami Klubu byli Ruła Grzegorz oraz Maciej Brodecki, Od roku 2008 obowiązki prezesa przejął Adam Wójciak Adam, i pełnię tę funkcję do dziś.
Klub dysponuje stadionem o wymiarach 100 na 60 metrów. Mamy zainstalowany systemem zraszający oraz profesjonalne oświetlenie. W roku 2013 przebudowana został szatnia, która została dopasowana do aktualnie obowiązujących standardów.
Klub „KOLEJARZ” jako zespół przyczynia się do promocji stacji kolejowej oraz naszej miejscowości.
Jako klub chcemy się wciąż rozwijać i uzyskiwać jak najlepsze wyniki sportowe. Chcemy stwarzać możliwość rozwoju piłkarskiego młodzieży w naszej okolicy. Mamy nadzieję, że nasza praca z młodzieżą przyczyni się do późniejszej kontynuacji uprawiania sportu wyczynowego.
Wszystkie nasze osiągnięcia i efekty naszej działalności społecznej można prześledzić na naszej stronie klubowej www.kolejarzknapy.futbolowo.pl, oraz na Facebook . Zachęcamy do jej bieżącego śledzenia.
Ludowy Klub Sportowy ,,Strzelec” w Dąbrowicy
Ludowy Zespół Sportowy Strzelec Dąbrowica
Dąbrowica
39-450 Baranów Sandomierski
Rok założenia: 1953
Barwy: biało-zielone
Strona www: https://strzelecdabrowica.futbolowo.pl/
Fanpage Facebook: https://www.facebook.com/lzsstrzelec
Prezes: Stanisław Ścipień
Trener seniorów: Krzysztof Smykla
Trener juniorów: Kamil Smykla
Trochę historii… Ludowy Zespół Sportowy w Dąbrowicy założony został w maju 1953 roku z inicjatywy Koła Związku Młodzieży Wiejskiej, którego pierwszym przewodniczącym był już nieżyjący Jan Warchoł. Pierwszymi założycielami LZS Dąbrowica byli Mieczysław Rożnowski, Jan i Piotr Marek, Jan Kuś, Jan Piasecki i Józef Malinowski. W pierwszym roku działalności zrobiono boisko do gry w piłkę nożną, skocznię w dal i wzwyż. Wszystko to usytuowane było na pastwisku tzw. „Mostku” na „Górach” nad sadzawką. Dzięki zgodzie ówcześnie piastującego stanowisko sołtysa wsi pana Chmielowca uzyskano pozwolenie na wyrąb w lesie, w miejscu zwanym „Bratówką” sześć sztuk drzewa sosnowego,z którego zostały wykonane bramki do gry w piłkę nożną. W roku 1956 boisko zostało przeniesione na drugi koniec wsi – „Kolnicę”. LZS rozwijał się dynamicznie, powstała sekcja piłki siatkowej i tenisa stołowego, w których to dyscyplinach odnoszono sukcesy. Początkowo grę w piłkę nożną rozpoczęto w klasie C, by po roku awansować do klasy B. Dzięki dotacjom uzyskanym z Wydziału Kultury i Oświaty Powiatowej Rady Narodowej w Tarnobrzegu w 1960 roku oddany został do użytku stadion piłkarski, ogrodzony siatką z zapleczem sanitarnym. Drużyna tenisa stołowego, w której występowali Jan Marek, Tadeusz Gnat, Zenon Marek, Józef Malinowski zajęła drugie miejsce w powiecie w latach 60-tych. Rozgrywki odbywały się w Nowej Dębie, gdzie LZS Dąbrowica pokonał między innymi LZS Mokrzyszów, LZS Chmielów i LZS Ocice, by w finale ulec Siarce Tarnobrzeg. Duży sukces LZS Dąbrowica odniósł w rozgrywkach pucharowych piłki nożnej w latach 80-tych, wygrywając między innymi z LZS Mokrzyszów, Włókniarzem Skopanie i Siarką II Tarnobrzeg, ulegając w finale na szczeblu powiatowym Stali Nowa Dęba 4:5. W sezonie 1981/1982 zespół piłkarski po raz pierwszy w swojej historii awansował do klasy A. W sezonie 2009/2010 piłkarze Strzelca odnieśli niewątpliwie największy sukces od początku istnienia klubu, mianowicie awans do wyższej klasy rozgrywkowej, do ligi okręgowej okręgu Stalowa Wola.
Do szczególnych sukcesów drużyny należy zaliczyć:
- Półfinał Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim – 2015/2016
- Zdobycie Pucharu Polski na szczeblu okręgowym – 2015/2016
- Pierwsze miejsce seniorów w klasie A i awans do klasy okręgowej – 2015/2016
- 7 miejsce w klasie okręgowej – 2010/2011
- Pierwsze miejsce seniorów w klasie A i awans do klasy okręgowej – 2009/2010
- Pierwsze miejsce seniorów w klasie B i awans do klasy A – 1997/1998
- Pierwsze miejsce seniorów w klasie B i awans do klasy A – 1981/1982
Obecnie w Ludowym Zespole Sportowym Strzelec Dąbrowica działają trzy sekcje piłki nożnej:
- Juniorzy
- Seniorzy
- Oldboje
Drużyny juniorów i seniorów uczestniczą w rozgrywkach ligowych piłki nożnej organizowanych przez Podokręg Stalowa Wola. LZS Strzelec w swojej działalności koncentruje się nie tylko na prowadzeniu szkoleń i treningów piłki nożnej dzieci i młodzieży. Aktywnie działająca sekcja Oldbojów skupia w swoich szeregach zarówno byłych zawodników drużyny seniorskiej Strzelca, zawodników innych klubów naszej gminy, jak również piłkarzy ‘emerytów’ spoza jej terenu. Sprzyja to budowaniu tożsamości klubu, pogłębianiu integracji pokoleń piłkarskich, ale również stanowi doskonałą wizytówkę gminy Baranów Sandomierski. Warto zauważyć, że Oldbojs Dąbrowica jest jedynym tego typu zespołem działającym w gminie.
Do największych osiągnięć drużyny Oldbojs Dąbrowica należą:
- Pierwsze miejsce w turnieju oldbojów o puchar burmistrza miasta Ożarów – 11.10.2020
- Drugie miejsce w Turnieju Piłkarskim Oldbojów o Puchar Wójta Gminy Gorzyce – 21.09.2019
- Pierwsze miejsce w turnieju Beskidy CUP Uście Gorlickie – 22-23.06.2019
- Pierwsze miejsce w Piłkarskim Turnieju Oldbojów o Puchar Burmistrza M. i Gm. Busko-Zdrój 03.09.2018
LZS Strzelec Dąbrowica, dzięki inwestycjom Urzędu Gminy Baranów Sandomierski, dysponuje znakomitym zapleczem socjalno-treningowym, m.in.:
- Stadion sportowy z oświetleniem i automatycznym nawodnieniem
- Trybuny na 300 miejsc siedzących
- Szatnia
- Boisko „Orlik” przy Szkole Podstawowej w Dąbrowicy
Treningi prowadzone są przez trenerów posiadających odpowiednie licencje PZPN.
Działalność klubu finansowana jest głównie z środków budżetu gminy. Dodatkowym wsparciem są ministerialne dotacje w ramach programu KLUB; sponsoring lokalnych firm, przedsiębiorców, powiatu tarnobrzeskiego, sołectwa wsi Dąbrowica; praca wolontariuszy przy utrzymaniu stanu nawierzchni boiska, czystości, organizacji meczów ligowych.
Zarząd zaprasza wszystkich chętnych do przystąpienia do dowolnej sekcji piłkarskiej i organizacyjnej.
Parafialny Klub Sportowy ,,WISŁA” w Baranowie Sandomierskim
PKS „WISŁA”
Baranów Sandomierski ul. Kościuszki 3
39-450 Baranów Sandomierski
Rok założenia: 1947
Kontakt: Bogusław Rzeszut tel. 502 597 830
Parafialny Klub Sportowy „WISŁA” to klub z tradycjami, posiadający wieloletnie doświadczenie. Od początku swej działalności zmierza do upowszechniania sportu wśród mieszkańców dążąc do ich aktywizacji i poprawy jakości życia. W dniu 30.04.2017 roku odbyły się uroczyste obchody 85 rocznicy oddania do użytku stadionu sportowego przy ulicy Fabrycznej. W ramach obchodów rozegrany został turniej drużyn młodzieżowych w piłce nożnej z Baranowa Sandomierskiego, Ślęzaków i Jadachów.
Dnia 30 lipca 2017 roku Parafialny Klub Sportowy „WISŁA” wspólnie między innymi z Radą Osiedla Baranowa Sandomierskiego zorganizował na stadionie przy ulicy Mickiewicza imprezę pod nazwą „Sportowa Niedziela”. W programie odbyły się mecze piłki nożnej juniorów i oldbojów, bieg przełajowy w różnych grupach wiekowych i zawody kajakowe. Pozwoliło to na zaangażowanie całych rodzin do aktywnego udziału. W latach następnych ta impreza była kontynuowana. W roku 2018 został zakupiony sprzęt pozwalający na uprawianie tenisa ziemnego i rozpoczęto naukę gry dla dzieci i młodzieży. Ponadto od wielu lat regularnie ćwiczy na atlasie grupa młodzieży. Obecnie atlas jest rozłożony w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Baranowie Sandomierskim.
Dzięki uzyskanemu grantowi od stowarzyszenia „Lasowiacka Grupa Działania” w 2018 roku zorganizowano imprezę pod nazwą „Turniej Sołectw o puchar Burmistrza” w piłce nożnej. W roku 2019, dzięki grantom uzyskanym z powiatu tarnobrzeskiego zorganizowano imprezy „Sport bez barier” oraz „Sportowy piknik wsparcia i przyjaźni”.
Gminna Akademia Sportu Baranów Sandomierski
Baranów Sandomierski, ul. Fabryczna 39
39-450 Baranów Sandomierski
Rok założenia: 2020
Gmina Baranów Sandomierski może się z pewnością poszczycić wspaniałą infrastrukturą sportową w postaci nowoczesnych obiektów, takich jak hale czy boiska. Stowarzyszenie Gminna Akademia Sportu Baranów Sandomierski jest dopiero co powstałą organizacją, która działa od sierpnia 2020 roku na wskutek pozytywnej presji społecznej.
Oczywiście głównym podmiotem działalności klubu są dzieci i młodzież, gdyż jednym z głównych celów statutowych jest odkrywanie i stymulowanie młodych talentów sportowych. Jednocześnie należy dodać, że oferta nie jest adresowana tylko i wyłącznie do najmłodszych, gdyż starsi pasjonaci aktywności fizycznej mogą udzielać się w sekcji seniorów, natomiast kajakarstwo uprawiane jest w wyjątkowej – rodzinnej atmosferze. Cały czas trwają zapisy do poszczególnych sekcji, szczegóły na stronie Facebook. Dla wszystkich osób należących do Gminnej Akademii Sportu kierowana jest bogata oferta: treningi z wykwalifikowaną i doświadczoną kadrą, udział w turniejach i meczach towarzyskich, wyjazdy na rozgrywki ekstraklasy oraz reprezentacji Polski, szkółki wakacyjne, obozy sportowe, pikniki rodzinne oraz dobra zabawa i miło spędzony czas z innymi w ramach integrowania społeczności lokalnej. Gminną Akademię Sportu wspiera liczna grupa lokalnych sympatyków.
Wielu mieszkańców gminy, a zwłaszcza Baranowa Sandomierskiego oczekiwało bowiem inicjatywy, ukierunkowanej na reaktywowanie systematycznej działalności sportowo – rekreacyjnej. Stowarzyszenie swoim zasięgiem chce objąć wszystkie chętne osoby z terenu nie tylko samego Baranowa Sandomierskiego, ale również całej gminy. Zarząd stowarzyszenia zaprasza również do współpracy wszystkie chętne osoby i organizacje spoza terenu gminy Baranów Sandomierski. Przykładem może być współdziałanie z panem Adamem Maślanką trenerem lekkoatletyki
z tarnobrzeskiego Klubu Biegacza „Witar”. Pan Adam trzy razy w tygodniu prowadzi treningi z dziećmi i młodzieżą na terenie baranowskiego stadionu lekkoatletycznego. Na chwilę obecną w ramach działalności klubu znalazły się trzy dyscypliny: piłka nożna, lekkoatletyka i kajakarstwo. Niemniej jednak nie jest to ostateczna oferta, gdyż w zależności od zapotrzebowania będzie możliwe powołanie innych sekcji sportowych.
Zarząd stowarzyszenia zaprasza wszystkich chętnych do współpracy zarówno sportowej jak i organizacyjnej.
Klub Sportowy ,,Lasowiak” w Woli Baranowskiej