W ostatnim czasie w naszej Gminie możemy znaleźć wiele ciekawych twórców, zespołów oraz artystów sceny muzycznej i teatralnej. Dziś poznamy bardzo utalentowaną młodą wokalistkę oraz dobrze nam znany, niesamowity Zespół Obrzędowy Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego.

Ula Wilczyńska to barwna osoba, która śpiewa od najmłodszych lat. Jest mieszkanką naszej Gminy. Jak sama mówi „jestem rodowitą Baranowianką z czego jestem bardzo dumna, ponieważ do tej pory mam styczność z piękną kulturą Lasowiacką”. Na swojej drodze spotkała wiele twórczych osób, które miały bardzo mocny wpływ na jej rozwój. Niejednokrotnie występowała z Lasowiaczkami Baranowa Sandomierskiego jako młodsza reprezentantka, solistka na Ogólnopolskim Festiwalu Dziecko w Kulturze. Bliższy kontakt ze sceną Ula zyskała, dzięki śpiewaniu w zespole muzycznym „NEON”.  Już od 2021 roku Ula rozwija się pod okiem genialnej instruktorki MGOK-u Magdaleny Szlęzak-Gwoździowskiej, która kształtuje i pomaga młodszym pokoleniom w rozwoju pasji.

W ostatnim czasie Ula wzięła udział w 3 konkursach wokalnych o tematyce świątecznej, bożonarodzeniowej oraz zimowej.

  • Wyróżnienie specjalne – Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek Podkarpackie Kolędowanie;
  • II miejsce – III edycja Internetowego Konkursu Piosenki Polskiej „Zaśpiewane Zimą”;
  • Wyróżnienie – Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Świąteczne spotkanie”.

Zespół Obrzędowy „LASOWIACZKI”z Baranowa Sandomierskiego nie trzeba przedstawiać, ponieważ funkcjonuje już od 1976 roku za sprawą Marii Kozłowskiej wszechstronnie uzdolnionej twórczyni ludowej – śpiewaczki, poetki, gawędziarki, a także autorki scenariuszy widowisk obrzędowych. Niejednokrotnie zespół ten figurował na podium, wygrywał wiele prestiżowych nagród oraz zyskiwał uznanie w kręgach znawców kultury ludowej. Lasowiaczki przemierzyły Polskę, gdzie prezentowały widowiska zawierające tradycje, zwyczaje i obrzędy całoroczne związane z najważniejszymi świętami liturgicznymi i z dawnym życiem codziennym Lasowiaków.

W ostatnim czasie swoje zdolności Lasowiaczki miały możliwość pokazać 5 lutego 2023 roku na 21. Międzywojewódzkim Przeglądzie Grup Obrzędowych – „WĄTKI FOLKLORU LUDOWEGO” w Starym Dzikowie. Tego dnia udział wzięło 11 zespołów z województwa podkarpackiego oraz lubelskiego.

Zespół Obrzędowy Lasowiaczki zaprezentował widowisko ze swojego repertuaru „Lasowiackie Gusła” i tym samym zajął I miejsce!

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Cebula
Osoba aktualizująca
Magdalena Cebula
Data wytworzenia
09.02.2023
Data publikacji
09.02.2023
Data modyfikacji
10.02.2023