Dziś, 1 marca 2022 roku obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, by upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia. W tym dniu w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Na stronach IPN czytamy, że zdecydowanego poparcia idei Dnia Pamięci udzielał Prezydent Lech Kaczyński. To on ostatecznie skierował w lutym 2010 roku do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie. W uzasadnieniu tego projektu pisało: „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”. Po wieloletnim okresie milczenia, który trwał aż do roku 2011, rozpoczął się proces przywracania ich publicznej pamięci. Nagłaśnianie niezłomnej postawy patriotycznej polskich żołnierzy walczących w podziemiach o niepodległość Polski.

W 1944 roku na długą i zaszczytną drogę powstańczych zrywów weszli wychowani i ukształtowani w patriotycznej atmosferze II Rzeczypospolitej Żołnierze Wyklęci. W ich szeregi przez następne lata wstąpiło od 120-180 tysięcy ludzi zdecydowanych na nierówną walkę, w której zwyciężyć nie mogli. Największą antykomunistyczną armię Europy zniszczył przede wszystkim bezprzykładny terror stosowany na masową skalę przez sowieckie jednostki specjalne i współpracujący z nimi komunistyczny aparat represji. Po latach trwania systemu politycznego zniewolenia Polski i zmowy milczenia o niezłomnych bohaterach nie nazwanego jeszcze powstania nadszedł czas Żołnierzy Niezłomnych. Wyklęci przez komunistów oraz część współczesnego świata medialnego i naukowego powracają z niepamięci na którą skazali ich oprawcy i ich sojusznicy.

Jest to szczególnie ważny dzień, w czasach gdy po raz kolejny, żołnierze i zwykli ludzie muszą bronić swojej ojczyzny. W obliczu zagrożenia, w jakim znalazło się Państwo Ukraińskie, szczególnie wspieramy naszych wschodnich sąsiadów za świadectwo męstwa i niezłomnej postawy patriotycznej. Za oddanie i  przelaną krew w obronie Ojczyzny.

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Pluta
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
01.03.2022
Data publikacji
01.03.2022
Data modyfikacji
01.03.2022