Suchorzów – albo jak niektóre  źródła podają  „Sucharów” to jedna z najstarszych wsi w tych okolicach. Leży ona na najbardziej wzniesionym w okolicy obszarze, górując nad rozległą równiną nadwiślańska. W końcu ubiegłego wiek osada składała się ze „138 domów, 604 mieszkańców’’. U ujścia potoku  Baranowskiego do Wisły, w kierunku północno – zachodnim od wsi leżało wśród licznych kęp wiślanych  i rozlewisk osiedle Przewóz, którego mieszkańcy od niepamiętnych czasów trudnili się „przewoźnictwem do przykomorka i  rybołówstwem ”.

W obu osadach, jeszcze przed I wojną światową zamieszkiwało niewielkie skupisko Żydów . Według  informacji przekazanych nam przez ubiegłowieczne skorowidze, w Suchorzowie istniała wówczas karczma, a posiadłość Stanisława Dolańskiego liczyła „73 mr.roli, 25mr.łąki i 54 mr lasu. Podobnie jak  inne wioski w gminie, osady Suchorzów i Przewóz były doskonale znane już w czasach Długoszowskich, kiedy to wchodziły w skład parafii w Chorzelowie oraz dóbr rodu Baranowskich .W końcu XVI wieku  osada należała do Leszczyńskich i została przypisana do parafii miechocińskiej.

Najstarsze zachowane budynki wsi  nie pamiętają niestety, aż tak odległych czasów i powstały w znacznie bliższym nam okresie- w latach 20-tych i 30-tych XX wieku. Miejscowość Suchorzów posiada bardzo bogatą kulturę sakralną o czym niewątpliwie świadczy ilość miejsc sakralnych na jej terenie. Na jej obszarze znajduje się aż  9 pomników kultu religijnego. Godna uwagi jest murowana szkoła z tego czasu, użytkowana także i współcześnie.

 

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Pluta
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
25.10.2022
Data publikacji
25.10.2022
Data modyfikacji
25.10.2022