Skopanie – Dzięki inwestycjom podejmowanym w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego po 1936 roku Skopanie rozwinęło się do rangi znanego ośrodka przemysłowego. Dziś Skopanie Osiedle słynie w Polsce i Europie z fabryki Firanek ,,WISAN”. Piękne obrusy i firanki zdobią mnóstwo polskich mieszkań i domów.
Wzdłuż ul. Sikorskiego rozlokowane są obiekty osiedla Pabianickiej Fabryki Bawełnianej „Krusche i Ender”.Budynki mieszkalne postawiono na północ od zakładów. Te związane z latami wdrażania Centralnego Okręgu Przemysłowego sąsiadują obecnie z innymi, powstałymi już w latach powojennych. Do budynków przedwojennych należą: dom dyrektorski, dom majsterski oraz dom dla mechaników. Prawdopodobnie za ich projekt odpowiadał warszawski inż. Józef Szwarek.
Najbardziej luksusowy budynek zamieszkiwany był przez dyrektora administracyjno-finansowego oraz dyrektora technicznego powstających zakładów. Zlokalizowany przy ul. Sikorskiego 1 dwurodzinny dom miał wymiary 20 m długości, 11,5 m szerokości i 9,2 m wysokości. Oba mieszkania były dwupoziomowe i posiadały wewnętrzne klatki schodowe, prowadzące do pomieszczeń użytkowych: sześciu pokoi, kuchni, jadalni, łazienki i służbówki.
W domu dla majstrów (obecnie ul. Sikorskiego 5), o wymiarach 23 m na 10,71 m, mieszkały cztery rodziny. Klatka schodowa zlokalizowana była tu w centralnej części budynku. Mieszkania miały tę samą liczbę pomieszczeń: trzy pokoje, kuchnię oraz łazienkę. Ostatni z wzniesionych w latach COP-u budynków służył rodzinom mechaników (obecnie ul. Sikorskiego 7). Jego wymiary wynosiły 11,5 m x 9 m. Mieszkały tu dwie rodziny, po jednej na każdej z kondygnacji. Wyróżnić można było pomieszczenia takie jak jadalnia, sypialnia, kuchnia ze spiżarnią, łazienka oraz służbówka.
Wszystkie budynki łączyło to, że były podpiwniczone, a przy tym posiadały konstrukcję murowaną, opartą na żelbetowych fundamentach. W domu majsterskim została wdrożona izolacja akustyczna. Skromne wnętrza wyposażone były w schody z drewna dębowego, podczas gdy schody zewnętrze tworzono na bazie lastriko. Domy posiadały także dostęp do ciepłej wody użytkowej i były zelektryfikowane. Ocieplano je wykorzystując piece kaflowe.
Budynki mieszkalne w Skopaniu, w porównaniu do uproszczonych form COP-owskich, wyróżniały się stosunkowo dużym rozrzeźbieniem, znaczną liczbą ryzalitów, właściwymi proporcjami i profesjonalnym kształtowaniem napięcia kompozycyjnego elewacji, które udało się wypracować dzięki różnorodnej, ciekawej aranżacji wielkości otworów okiennych. Dodatkowym elementem wartym uwagi były spore termometrowe przeszklenia klatek schodowych, o innym rozmiarze dla każdego z domów. Budynki zachowały się do dzisiaj w praktycznie niezmienionej formie, a z racji swojej wyjątkowości powinny zostać objęte opieką konserwatorską.
Jest to duże osiedle mieszkaniowe, w pobliżu szkoła podstawowa, przedszkole i hala sportowa. Dużym atutem Osiedla jest piękny park oraz dobrze wyposażony plac zabaw.