W sobotę członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Dymitrowie Małym wzięły udział w półfinałach ogólnopolskiego Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich ,,Polska od Kuchni’’. Swoją obecność przypieczętowały miejscem na podium w jednej z kategorii!
Przypomnijmy… Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni” to ogólnopolskie, wyjątkowe wydarzenie, przygotowane by podkreślić jak ważne jest, by idąc z duchem czasu pielęgnować lokalną kulturę i tradycję. Festiwal ma na celu integrację, aktywizację i wsparcie lokalnych społeczności, promocję polskich produktów i dziedzictwa kulinarnego oraz wymianę międzypokoleniowej wiedzy, umiejętności i przekazanie tradycji młodszym pokoleniom. Aby podkreślić rolę Kół Gospodyń Wiejskich w promowaniu bogactwa oraz różnorodności lokalnej tradycji a także pogłębić wiedzę o kulturze każdego regionu przygotowane zostały cztery konkursy angażujące Koła z całej Polski. W programie każdej edycji wydarzenia zaplanowano między innymi: pokazy kulinarne połączone z degustacją, prowadzone przez znanych szefów kuchni, różnorodne warsztaty oraz panele dyskusyjne prowadzone w dedykowanych strefach, aktywności i zabawy dla całych rodzin, spotkania z gwiazdami i celebrytami a także koncerty. Nieodłącznym elementem Festiwalu jest Jarmark Produktów Regionalnych, podczas którego lokalni producenci, rolnicy, rękodzielnicy i Koła Gospodyń Wiejskich mają okazję prezentować i sprzedawać swoje wyroby. Trasa Festiwalu rozpoczęła się 29 maja 2021 r. i obejmie cały kraj. Festiwal odwiedzi każde województwo by zaserwować uczestnikom bezpłatne wydarzenia okraszone wspaniałą atmosferą lokalnych społeczności oraz regionalnej kultury i tradycji.
Tak jak już wcześniej wspominaliśmy reprezentanci Gminy Baranów Sandomierski ( KGW w Dymitrowie Małym oraz KGW w Ślęzakach) pomyślnie przeszły I etap konkursu.
W sobotę 29 maja zaprezentowali swoje umiejętności w eliminacjach wojewódzkich, które odbyły się w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Koło Gospodyń Wiejskich w Ślęzakach zakwalifikowało się do półfinałów w Konkursie Artystycznym, Konkursie Kulinarnym oraz Konkursie Kobieta Gospodarna i Wyjątkowa. Z kolei Koło Gospodyń Wiejskich w Dymitrowie Małym w półfinałach wzięło udział w 3 kategoriach: Miss Wdzięku, Konkurs Kulinarny oraz Konkurs Artystyczny i to właśnie w pierwszej konkurencji odniosło sukces!
W kategorii Miss Wdzięk reprezentantką KGW była Magdalena Kosztur. (Magdalena Kosztur to moda, energiczna i zawsze uśmiechnięta mieszkanka Dymitrowa Małego. Od najmłodszych lat angażuje się w życie społeczne swojego regionu – to ją wyróżnia wśród młodych ludzi. Po ukończeniu studiów powróciła do naszej Gminy. Obecnie Pracuje w Urzędzie Miasta i Gminy Baranów Sandomierski, sprawuje funkcję Sołtysa Sołectwa Dymitrów Mały i członka Zarządu OSP Dymitrów Mały, a także jest założycielem i członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Dymitrowie Małym, w których szeregach działa ponad 30 pięknych pań w różnym wieku! Największą pasją Magdaleny jest wolontariat i działalność społeczna, uwielbia także jazdę na rowerze. )
Podczas tego konkursu wybierane zostają Najpiękniejsze działaczki KGW, jednak nie chodzi tu jedynie o piękno fizyczne. W ramach konkurs Miss Wdzięku uczestniczki musiały skraść serca oceniających swoim wdziękiem, osobowością, zakresem działania oraz zaprezentowanymi umiejętnościami.
Zwyciężczynie uzyskały tytuł Najpiękniejszych, nagrody rzeczowe i pieniężne na rzecz swojego KGW.Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: Miss do 45 r. życia oraz Miss 45.
Zacznijmy od początku…
I Etap Konkursu – Eliminacje Wstępne. Spośród nadesłanych zgłoszeń Komisja Artystyczna, na podstawie kryteriów podanych w Regulaminie Konkursu, wybrała po 15 najbardziej inspirujących kobiet w każdej kategorii wiekowej (w tym Magdalenę Kosztur z KGW w Dymitrowie Małym) z każdego województwa, które przeszły do kolejnego etapu.
II Etap Konkursu – Półfinały Wojewódzkie.
Półfinały Konkursu odbyły się 29 maja 2021r. w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Podczas Półfinału wybrane we wcześniejszym etapie kobiety, zaprezentowały się w strojach nawiązujących do regionu oraz opowiedziały o zakresie swoich działań. W trakcie Półfinału Konkursu Uczestniczki zaprezentowały się 3 razy w następujących strojach:
- codziennym/casualowym/ sportowym/wybranym przez uczestniczkę
- tradycyjnym/regionalnym/nawiązującym do tradycyjnego albo regionalnego;
- wieczorowym/koktajlowym
Całość występów oceniało Jury, które wybrało Miss Województwa oraz Wicemiss i uczestniczkę zajmującą trzecie miejsce, a Miss Publiczności została wybrana w głosowaniu SMS-owym. Zwyciężczynie Półfinałów Wojewódzkich otrzymały nagrody finansowe i rzeczowe. Członkini Koła Gospodyń Wiejskich z Dymitrowa Małego po pełnym emocji półfinale w ocenie Jury została I Vice Miss Wdzięku 2021!
W okresie od 24 maja 2021 r. trwało również głosowanie SMS – w tej konkurencji Magdalena również zdobyła II miejsce.
Warto wspomnieć, o pozostałych konkurencjach!
Konkurs kulinarny cieszył się dużą popularnością, o podium walczyły 22 Koła Gospodyń Wiejskich z całego podkarpacia! KGW Dymitrów Mały zachwyciło jury swoim popisowym daniem pn. ,,Trio pierogowe w tęczowej odsłonie’’ ! Nuta owocowej słodyczy, tradycja ukryta w wiejskim twarogu i wytrawny akcent rybny poruszały wszystkie kubki smakowe. Wszystko co najlepsze jest w tym co naturalne, pochodzące ze sprawdzonego źródła. Swojska śmietana, masło, mleko i jaja. Miód robiony przez gospodynie z mniszków lekarskich zbieranych na dymitrowskich łąkach. Owoce, warzywa i ryby od lokalnych producentów – te wszystkie składniki idealnie nadają się do zrobienia tradycyjnych pierogów- które królowały na ich stoisku.
Z kolei w Konkursie Artystycznym Panie przedstawiły swoje umiejętności związane z haftem krzyżykowym. Koło Gospodyń Wiejskich w Dymitrowie Małym może pochwalić się haftowanymi cudeńkami, bo wśród członkiń są pasjonatki haftu krzyżykowego. Kolorowe muliny zmieniające się z sploty tworzące ciąg krzyżyków, przybierają formę pojedynczych elementów, aż w końcu powstaje piękny obraz! Panie mają na to sprawdzony przepis -odpowiednia kanwa, paleta barwnych mulin, kordonków i nici, odpowiedni wzór, igła i mnóstwo czasu ! Bezwzględną cechą wyróżniającą ten talent jest także cierpliwość i staranność autora. Bukiety, pejzaże architektura sakralna i świecka, portrety, zwierzęta i rośliny wyglądają jak żywe, oprawione w przepiękne ramy idealnie pasują do różnych wnętrz. Doskonale sprawdzają się także jako prezent. Haftowane poduszki, pisanki, kartki świąteczne? Nic prostszego! Panie mają sposób na wszystko! To wyjątkowy talent, któremu należy poświecić mnóstwo czasu i serca, by dopracować do ostatniej nitki każdy szczegół.
Całość dopełniły piękne dekoracje stoisk wystawienniczych!
Niesamowite wyzwanie dla działającego 8 miesiecy Koła Gospodyń Wiejskich okazało się sukcesem!
Serdecznie Gratulujemy zaangażowna i życzymy kolejnych sukcesów!
Zapraszamy do Galerii!