Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim
Baranów Sandomierski, ul. Fabryczna 39
39-450 Baranów Sandomierski
Tel.:(15) 811 80 54
e-mail: mgok@baranowsandomierski.pl
www.kulturalia.pl
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim prowadzi swoją podstawową działalności przy pomocy Środowiskowego Domu Kultury w Skopaniu, Biblioteki w Baranowie Sandomierskim i jej trzech filii w Dąbrowicy, Suchorzowie i Woli Baranowskiej. Obok prowadzenia działalności związanej z organizacją czasu wolnego, MGOK zajmuje się upowszechnianiem i promowaniem kultury lokalnej. Jest organizatorem licznych koncertów, wystaw, imprez sportowych i artystycznych, wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, patronuje lokalnym twórcom i zespołom.
Działalność Ośrodka Kultury jest specyficzna, zasadniczo skupia się na kształtowaniu człowieka, wzbogacaniu jego osobowości, dostarczaniu pozytywnych wzorców, przeżyć estetycznych i emocjonalnych. Jest to działalność kompensacyjna polegająca na uzupełnianiu wiedzy i wychowania zdobywanych w rodzinie i w szkole.
Od wielu lat Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury prowadzi działalność kulturalną skupiającą dorosłych, młodzież i dzieci. Na szczególną uwagę zasługuje tu zespół „Lasowiaczki”, który szerzy rodzimą kulturę w całej Polsce, otrzymuje wiele prestiżowych nagród i jest prawdziwą wizytówką naszej gminy.
Obecnie kształcimy i wychowujemy dzieci oraz młodzież w dziedzinie tańca nowoczesnego (Grupa Taneczna FLASH) i estradowego (Zespół Taneczny PEREŁKI i „Nowe Pokolenie”), teatru, kabaretu, wokalu (soliści ze studia wokalnego oraz chórzyści Chorus Familiaris Wola Baranowska), nauki gry na instrumentach (Gminna Orkiestra Dęta w Baranowie Sandomierskim ), rękodzieła. Zajęcia prowadzą instruktorzy z przygotowaniem zawodowym i cieszą się one dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszej gminy, a nawet okolic. Nas cieszy fakt, że rodzice powierzają swoje pociechy nam – inwestują w ten sposób w ich rozwój duchowy, artystyczny.
Wizytówką Środowiskowego Domu Kultury w Skopaniu jest z pewnością teatr amatorski skupiający na scenie zarówno doświadczonych aktorów jak i początkującą młodzież. Teatralna tradycja działa nieprzerwanie od początku lat 60-tych i jest kontynuowana przez aktorów występujących w grupie pod nazwą „Pozytywnie Skopani”. Nie gorzej wiedzie się też młodzieżowym aktorom, którzy tradycje teatralne kontynuują od wielu dziesięcioleci. Zespoły te regularnie biorą udział w konkursach i przeglądach, zdobywając wiele nagród i wyróżnień.
Corocznie organizujemy wiele różnorodnych imprez plenerowych i stacjonarnych:
- Ogólnopolski Festiwal Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze”,
- Dni Baranowa Sandomierskiego,
- Jarmark Ludzi z Pasją,
- Gminne Dożynki,
- Przegląd Orkiestr Dętych
- „Gdzie wnuki nie mogą, dziadkowie pomogą”
- Jesienne Impresje,
- koncerty dedykowanych żołnierzom wyklętym „Wierni do końca …”
- koncerty taneczne: „Karnawałowe Harce”, „Warto Tańczyć, „Wszystko jest muzyką”
- koncerty charytatywne lokalnych zespołów
- Wigilia Lasowiacka
konkursów:
– Plastyka Obrzędowa związana z Wielkanocą i Bożym Narodzeniem;
– Najpiękniejsza i największa palma wielkanocna;
– biblioteczne: najlepszy czytelnik roku, poetycki – „Życie wierszem pisane” i plastyczny na najpiękniejszą zakładkę do książki i wiele innych wydarzeń.
Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury wspiera także inne instytucje na terenie gminy w organizacji różnych wydarzeń. Są to głównie uroczystości okazjonalne i konkursy, tj.: spotkania noworoczne, Dzień Babci i Dziadka, Powiatowy Konkurs Zespołów Kolędniczych i Jasełek organizowany przez ŚDS w Knapach, Dzień Kobiet, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, Gminny Konkurs Literacki „Ksiądz Jan od biedronki” oraz Gminny Konkurs Piosenki i Poezji Ekologicznej ZSiP w Baranowie Sandomierskim, Turniej Wiedzy Pożarniczej, Dzień Matki i Ojca, Konkurs Piosenki Obcojęzycznej organizowany przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ślęzakach, uroczystości jubileuszowe 50-lecia małżeństw, Majowa Kropla Życia, Gminne Obchody Dnia Strażaka i inne, w czasie których występują nasi podopieczni (wokaliści, tancerze, aktorzy i zespoły), udostępniamy sprzęt nagłaśniający, scenę, namioty, barierki, przygotowujemy scenografię, wypożyczamy stroje, digitalizujemy archiwalne materiały filmowe.
W budynku Ośrodka Kultury mieści się nowoczesna Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna, a także sala widowiskowa, sala kameralna, izba regionalna i galeria emgok.
W naszym ośrodku działa także kilka stowarzyszeń: Uniwersytet Trzeciego Wieku, Koło Gospodyń Wiejskich Lasowiaczki, Stowarzyszenie Przyjaciół Baranowa Sandomierskiego „Arkadia”, Stowarzyszenie na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej i Rozwoju Przedsiębiorczości w gminie Baranów Sandomierski „SOKÓŁ” i Gminna Akademia Sportu.