W związku z tragicznymi skutkami powodzi, które dotknęły południowo-zachodnią Polskę samorządy Miasta i Gminy Baranów Sandomierski oraz Gminy Gorzyce organizują zbiórkę darów dla poszkodowanych mieszkańców gminy wiejskiej Bolesławiec (województwo dolnośląskie).
Gmina wiejska Bolesławiec położona jest w północno-zachodniej części województwa dolnośląskiego. Korzenie wielu dzisiejszych mieszkańców powiatu bolesławskiego sięgają ziemi tarnobrzeskiej, w tym w szczególności terenów Gminy Baranów Sandomierski i Gorzyc, gdzie ponad 130 lat temu rozpoczęła się historia trudnej wędrówki naszych rodaków, którzy to zmuszeni trudnymi warunkami życia, wyruszyli w poszukiwaniu lepszej przyszłości dla siebie i swoich rodzin. Wielu z nich za swój nowy dom obrało sobie ziemię bolesławiecką.
Pokażmy naszą solidarność i wsparcie – tym razem dla naszych Rodaków, którzy doświadczyli tragedii powodzi, aby wiedzieli, że nie są pozostawieni sami sobie.
Wśród potrzeb samorząd gminy Bolesławiec wymienia głównie narzędzia i środki, które będą niezbędne po zejściu wody.
Najbardziej potrzebne artykuły to:
- mopy wraz z zapasami wkładów,
- wiadra
- miski,
- ściągaczki podłogowe do wody,
- rękawice gumowe, rękawice lateksowe, rękawice robocze,
- łopaty do śniegu,
- miotły twarde / ulicówki,
- wodery,
- pompy do wody,
- osuszacze,
- agregaty,
- środki do sprzątania tj. domestosy, preparaty dezynfekujące, cify itp.
UWAGA: Z uwagi na specyfikę potrzeb, nie przyjmujemy: odzieży, tekstyliów, środków finansowych oraz leków.
Wskazane artykuły samorządy gminy Gorzyce i Baranów Sandomierski będą zbierały do wtorku tj. 24 września br.
Punkty zbiórki i szczegółowe informacje podane są na stronach internetowych obu gmin.
Następnie wszystkie zebrane dary zostaną przekazane na rzecz samorządu gminy Bolesławiec, a dalej rozdzielone wśród potrzebujących mieszkańców.
Kontakt tel. w sprawie zbiórki:
UMiG Baranów Sandomierski tel. 15 811 85 81 wew.135
UG Gorzyce – tel. 15 836 20 75 wew. 33 lub 32
INFORMACJA GMINY BOLESŁAWIEC
Gmina Bolesławiec w sposób niewyobrażany została dotknięta powodzią. Wstępnie szacowane straty będą z pewnością nieporównywalnie większe niż te, które zostały przez nas poniesione w powodzi w 1997 roku. Ogromne szkody są widoczne wszędzie, zarówno w infrastrukturze drogowej, hydrotechnicznej, komunalnej jak też w mieniu prywatnym.
Mieszkańcy ponieśli wielkie straty w swoich gospodarstwach domowych jak i swoich miejscach pracy, tracąc niejednokrotnie jedyne źródło dochodu.
Z obszaru zamieszkałego przez ponad 1000 osób, (przy ponad 15.000 mieszkańców gminy), konieczna była natychmiastowa ewakuacja całych rodzin, w tym również małych dzieci i osób starszych, a także osób, wymagających wsparcia medycznego, dla których było to niejednokrotnie dużą traumą.
Dla wielu z nich wciąż niemożliwym jest powrót do swoich domów.
Przez cały obszar gminy Bolesławiec, tj. na długości ok. 50 km (15 spośród 29 sołectw), przepływa rzeka Bóbr z dopływami, której poziom sięgnął ponad 600 cm, co oznacza, że stan alarmowy rzeki (350 cm) został przekroczony prawie dwukrotnie.
Rozlewająca się w niekontrolowany sposób rzeka uszkodziła w wielu miejscach infrastrukturę hydrotechniczną, doprowadzając do zalania kilku miejscowości nawet do wysokości 1,5 metra.
Przerwana została komunikacja do 7 miejscowości. W jednej z nich powódź spowodowała przerwanie sieci wodociągowo-kanalizacyjnej (trwa zastępcza dostawa wody pitnej beczkowozem i zabezpieczanie wylotów kanalizacji).
Występują również długie przerwy w dostawie energii elektrycznej. Na terenie naszej gminy zagrożone są wszystkie konstrukcje przepraw przez rzekę Bóbr, co powoduje m.in. zawieszenie zajęć w szkołach, utrudniony dojazdu do pracy, utrudniony a wręcz niemożliwy odbiór odpadów komunalnych.
Do 4 miejscowości komunikacja możliwa jest jedynie drogami leśnymi, a także przez tereny poligonowe, co w znacznym stopniu utrudnia dotarcie służbom ratunkowym.
Na chwilę obecną szacujemy zalanie pól uprawnych na poziomie 30 % w skali całej gminy, co odbije się z pewnością na całej gospodarce rolnej w gminie o typowo rolniczym profilu. Zalana została infrastruktura społeczna tj. boiska, place zabaw, domy ludowe. Utrudniony jest dostęp do głównych arterii komunikacyjnych dla wojsk. Do akcji ratunkowej już wykorzystano niemalże 100 tys. worków z piaskiem, a wciąż jednak walka z powodzią trwa.
Mimo wielkiego zaangażowania mieszkańców i darczyńców niemalże z całej Polski gmina Bolesławiec już teraz poniosła ogromne koszty na zaopatrzenie zagrożonych miejscowości i osób biorących udział w akcjach ratunkowych i ewakuacyjnych.
W akcję walki z powodzią zaangażowane wciąż są tysiące osób w tym strażacy wszystkich okolicznych ochotniczych straży pożarnych koordynowane przez służby mundurowe, a przede wszystkim mieszkańcy naszej i sąsiednich gmin. Poziom zmęczenia sięga zenitu.
Poszkodowane w wyniku powodzi miejscowości to: Krępnica, Dąbrowa Bolesławiecka, Golnice, Golnice Małe, Stara Oleszna, Kozłów, Trzebień, Trzebień Mały, Parkoszów, Kraszowice, Nowa, Ocice-Kolonia Śliszów, Bolesławice oraz Rakowice.
fot. arch. Urząd Gminy Bolesławiec