Zgodnie z ustawą o wspieraniu nowych inwestycji od 30 czerwca 2018 r. działa Polska Strefa Inwestycji. O ulgę podatkową i preferencyjne warunki może wystąpić każda firma w każdym mieście czy gminie.

Na mocy Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 29 sierpnia 2018 r. w sprawie ustalenia obszarów i przypisania ich zarządzającym wykonywanie zadań określonych w ustawie o wspieraniu nowych inwestycji w tym wydawanie decyzji o wsparciu dla inwestycji zlokalizowanej w Baranowie Sandomierskim  leży we właściwości Agencji Rozwoju Przemysłu w Tarnobrzegu.

Przedsiębiorcy mogą w myśl nowych przepisów na terenie całej Polski korzystać z pomocy publicznej oferowanej przez specjalne strefy ekonomiczne (również m.in. na terenach będących własnością przedsiębiorstw), a nie tylko na obszarach objętych granicami stref.

Pomoc publiczna w formie zwolnienia podatkowego:

  • najwyższy dopuszczalny w UE pułap intensywności pomocy publicznej do 70% kosztów kwalifikowanych projektu inwestycyjnego. Wysokość pomocy jest zależna od lokalizacji i wielkości przedsiębiorstwa,
  • system zwolnień podatkowych i zachęt zgodny z prawodawstwem UE,
  • możliwość łączenia pomocy publicznej uzyskanej w SSE ze środkami z funduszy unijnych.

Pomoc publiczna stanowi pomoc regionalną udzielaną przedsiębiorcy z tytułu:

  • kosztów nowej inwestycji,
  • tworzenia nowych miejsc pracy.

Kwoty uzyskane przez przedsiębiorcę w ramach regionalnej pomocy publicznej otrzymane z innych źródeł podlegają kumulacji. Podstawą korzystania ze zwolnień podatkowych jest decyzja o wsparciu udzielana przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. w imieniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii

Na stronie www.strefainwestycji.arp.pl dostępny jest „kwalifikator” pomocy publicznej, który pozwoli na wstępną weryfikację planów inwestycyjnych:

Uzyskanie ulgi podatkowej będzie możliwe po spełnieniu dwóch warunków:

– kryteriów ilościowych
– kryteriów jakościowych

Kryteria są szczegółowo opisane w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 2018 roku w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji)

Więcej informacji www.strefainwestycji.arp.pl


Przedsiębiorco inwestuj z Tarnobrzeską Specjalna Strefą Ekonomiczną EURO-PARK WISŁOSAN

Celem funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych jest przyśpieszenie rozwoju regionów słabo rozwiniętych poprzez „przyciąganie” nowych inwestycji i promocję tworzenia miejsc pracy.

Według aktualnie obowiązujących przepisów, aby skorzystać z ulgi podatkowej nie ma już ograniczenia terytorialnego i konieczności lokowania inwestycji w wydzielonych obszarach, które obejmowała strefa.

Oznacza to, że „cała Polska jest Specjalną Strefą Ekonomiczną” i przedsiębiorcy z całego kraju mogą ubiegać się o decyzję o wsparciu, która gwarantuje podwójną korzyść dla przedsiębiorców:

  • rozwój firmy
  • możliwość odzyskania znacznej części zainwestowanych środków w postaci ulgi podatkowej CIT/PIT

Firmy bez względu na wielkość (mikro, małe, średnie i duże) z branży przemysłu, nowoczesnych usług dla biznesu oraz usług informatycznych mogą odzyskać nawet do 70% środków, które planują zainwestować w stworzenie lub rozwój biznesu. Gwarancją tego jest uzyskanie DECYZJI O WSPARCIU.

 

Skąd Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna  EURO-PARK WISŁOSAN w mojej gminie?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 29 sierpnia 2018 r. w sprawie ustalenia obszarów i przypisania ich zarządzającym, Polska została podzielona terytorialnie pomiędzy 14 specjalnych stref ekonomicznych. SSE na przydzielonym im obszarze mają wspierać rozwój gospodarczy i prowadzić kompleksową obsługę przedsiębiorców w zakresie aplikowania o uzyskanie decyzji o wsparciu.

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK WISŁOSAN jest położona na terenie 35 powiatów ziemskich i grodzkich zlokalizowanych w 3 województwach: podkarpackim, lubelskim i mazowieckim. Obejmuje również wydzielony obszar 760 ha zlokalizowany w województwie dolnośląskim na terenie powiatu wrocławskiego.

Poszczególne powiaty i miasta w województwie podkarpackim będące w zarządzaniu TSSE przedstawia mapa.

Firmy z wymienionych powiatów i miast, które planują założenie lub rozwój swoich działalności zapraszamy do zapoznania się z poniższym schematem działania i kontaktu z TSSE EURO-PARK WISŁOSAN

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

Oddział w Tarnobrzegu

TSSE EURO-PARK WISŁOSAN

ul. Zakładowa 30, 39-400 Tarnobrzeg

Tel. 15 822 99 99

E-mail biuro@arp.pl

Więcej informacji dostępnych jest na stronie tsse.pl i ulotkach.

Informator TSSE EURO-PARK WISŁOSAN dla JST

Drogowskaz inwestora

Przedsiębiorco odzyskaj poniesione nakłady inwestycyjne

Wymagane nakłady inwestycyjne – woj. podkarpackie

Inwestuj z TSSE (ulotka A4)

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Jakub Marek
Osoba aktualizująca
Jolanta Koper
Data wytworzenia
31.05.2023
Data publikacji
31.05.2023
Data modyfikacji
05.02.2025