38. Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie dobiegł końca
Tarnogród w powiecie biłgorajskim na trzy dni zamienił się w „stolicę wiejskiego teatru” aby podczas 38. Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej promować i szerzyć kulturę polskiej wsi. Jest to bardzo wyjątkowe i unikalne wydarzenie, wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Sejmiki istnieją od ponad 40 lat, zasięg ogólnopolski zyskały w 1984 roku, kiedy to w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury odbył się I Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej. Są jedynym tak znaczącym i rozpoznawalnym przeglądem twórczości teatralnej środowisk wiejskich, zdarzeniem artystycznym stanowiącym zarazem ważny element życia kulturalnego wsi polskiej.
Sejmik Teatrów Wsi Polskiej to „zlot” najciekawszych wiejskich zespołów teatralnych, rekonstruujących na scenie stare ludowe tradycje i obyczaje z różnych regionów Polski. Każdy przegląd nominuje zespoły do finałowego Sejmiku. Sejmik ma na celu ocalenie od zapomnienia obrzędów takich jak: gody, zapusty, noc świętojańska, wicie wianków, chodzenie z gwiazdą, wesele, chrzciny, ostatni różaniec itp. oraz zanikających czynności gospodarskich.
Przez trzy dni na scenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury obejrzeć można było jedenaście przedstawień i spektakli. W programie znalazły się także wystawy i spotkania z Radą Artystyczną. Wśród nich szansę na zaprezentowanie swojego repertuaru związanego ze świętami kościelnymi oraz codziennym życiem Lasowiaków czyli ludu żyjącego w widłach Wisły i Sanu, podczas pierwszego dnia miał Zespół Obrzędowy “Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego. „Lasowiaczki” przedstawiły „Gusła lasowiackie” i zostały docenione przez komisję, która przyznała im Nagrodę Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi za czysty wizualnie spektakl nawiązujący do oryginalnego dziedzictwa zespołu, przybliżający tajemniczy świat guseł, wierzeń i praktyk leczniczych.
Oprócz naszego lokalnego zespołu zobaczyć można było min.: Zespół “Zawsze Razem” z Woli Gułowskiej, Zespół Regionalny “Lipniczanie” z Lipnicy Wielkiej, Zespół “Zorza” z Dereźni, Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy “Jarzębina” z Bukowej, Zespół Folklorystyczny “Kujawy Bachorne Nowe”, Zespół Folklorystyczny “Narwianie” z Dobrzyniewa Dużego czy Kurpiowski Zespół Folklorystyczny “Carniacy” z Czarni.
Wydarzenie jest wpisane w kalendarz Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.