W październiku seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Baranowie Sandomierskim uczestniczyli w warsztatach zielarskich prowadzonych przez panią Wiesię w ramach inicjatywy „Aktywny Senior To Zdrowy Senior”, dofinansowanej ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025 Edycja 2021.

 

 

 

 

Tematyka warsztatów nawiązywała do wykorzystania roślin leczniczych: mydła ziołami inspirowane, kremy pachnące ziołami, dzikie smaki z pola i łąki, herbaty ziołowe.

W trakcie warsztatów seniorzy zapoznali się z kilkoma powszechnie występującymi w Polsce ziołami, ze sposobami ich wykorzystania np. żywokost, nagietek czy krwawnik.

Poznali zasady zbierania i suszenia ziół. Uczestnicy spotkania nabyli umiejętność wykonywania w zaciszu domowym mydełek, olejków, kosmetyków, kadzidełek, smużek ziołowych, zawieszek zapachowych zawierających zioła. Zwrócona została uwaga seniorom na prawidłowe stosowanie ziół w diecie przy różnych schorzeniach zdrowotnych oraz na substancje czynne występujące w roślinach zielarskich wykorzystywanych w kosmetykach. Pani Wiesława omówiła zarówno pożądane, jak i niepożądane działanie ziół w życiu codziennym każdego człowieka.

Teresa Żyguła

 

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Pluta
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
28.10.2021
Data publikacji
28.10.2021
Data modyfikacji
28.10.2021