Młody, ambitny z wielkim sercem! Tak można określić młodego mieszkańca Gminy Baranów Sandomierski, który już w czerwcu wyrusza do Zambii by pomagać młodzieży.

Siedemnastoletni Stefan Ślęzak z Baranowa Sandomierskiego, już za miesiąc wyjeżdża na wolontariat do Lusaki, stolicy Zambii. Głównym celem wyjazdu młodego wolontariusza jest poszerzenie horyzontów zambijskiej młodzieży i pomoc w wyjściu z trudnej sytuacji. Podczas wyjazdu do Zambii będzie wspierał młodzież w rozpoczęciu swoich pierwszych biznesów, które pozwolą im zarabiać pierwsze pieniądze. Wierzę, że zaszczepienie w nich żyłki do biznesu, pozwoli im w przyszłości wyjść z problemów finansowych. Miejsce, do którego jadę znacznie różni się od naszego zachodniego świata. Nie ma tam większości wygód i usług do których, my przywykliśmy. Nawet takie małe przedsięwzięcia jak sprzedaż gofrów cieszą się tam wysokim zainteresowaniem. Jest to więc ogromna szansa aby nawet przy małym jak na nasze standardy nakładzie finansowym wesprzeć pomysłową zambijską młodzież w walce o lepsze jutro.– wspomina Stefan. Ponadto w ramach wolontariatu planuje przeprowadzić zajęcia z podstawowych umiejętności informatycznych, takich jak programowanie.

Nietypowy pomysł narodził się już dawno, bo jak sam wspomniana ,,Od dziecka marzyłem by być bogatym i wykorzystywać to by pomagać innym. Sam wychowywałem się w trudnych warunkach i wiedziałem jak ważna jest dobra edukacja i poszerzanie horyzontów by wyjść z trudnej sytuacji. Wciąż nie spełniło się moje pierwsze marzenie, ale za to mam okazję by pomóc innym. Od zawsze interesowałem się ekonomią, jestem też osobą wierzącą dlatego kiedy byłem przewodniczącym szkoły postanowiłem zaprosić do szkoły ks. Jacka Gniadka, który był wieloletnim misjonarzem i założycielem fundacji Asbiro, przez którą wyjeżdżam do Afryki. Jako jeden z niewielu mówi on o ekonomii z katolickiego i teologicznego punktu widzenia, więc pomyślałem, że będzie to znakomita okazja by chętni uczniowie poznali dość nietypową perspektywę i dowiedzieli się ciekawych informacji, o których nie mówi się w programie nauczania w szkole. Właśnie wtedy kiedy ksiądz mówił o misjach pomyślałem, że jest to okazja by pomóc potrzebującym w Zambii. Afryka od zawsze kojarzyła mi się z miejscem gdzie nie brakuje potrzebujących, więc nadarzyła się realna szansa by pomóc dzieciom, które rzadko mają szansę na wyjście z trudnych warunków.’’

Ta piękna wyprawa, która potrwa prawie miesiąc nastawiona jest na pomoc w rozwoju szkoły i nauka tamtejszych dzieci. Aby dzieci mogły uczyć się w szkole przydatnych umiejętności potrzebny jest niezbędny sprzęt. Dlatego wystartowała zbiórka sprzętu komputerowego tj. laptopy czy rzutniki, które pozwolą na lepszy standard zajęć. Dlatego zachęcamy wszystkich Państwa do przekazywania używanych ale sprawnych laptopów lub inny sprzęt elektroniczny. W tym wypadku, zapraszamy do kontaktu na portalu społecznościowym  Facebook:  Stefan Ślęzak lub pod telefonem: 506 680 699, a także mailowo: stefek.slezak@gmail.com

W przypadku ponadprzeciętnego sukcesu zbiórki, uda się otworzyć salę komputerową, w której dzieci będą mogły cały czas się rozwijać. W tym celu potrzebne jest 8 laptopów i ok 2000,00 PLN, by opłacić roczną pensję nauczyciela informatyki pracującego na pół etatu.

Każdy, kto chciałby wesprzeć finansowo plany Stefana i pomóc dzieciom z Afryki, może dokonać również wpłaty na utworzoną zbiórkę: https://zrzutka.pl/8wecat lub z ominięciem dodatkowych kosztów bezpośrednio na rachunek fundacji z dopiskiem Stefan – Zambia, z którego pieniądze zostaną wykorzystane na powyższe cele.

Numer Konta: 41 2490 0005 0000 4600 8552 9438

Cały wyjazd młodzieniec finansuje z własnych środków, pieniądze z prowadzonych zbiórek są całkowicie przeznaczone na pomoc dzieciom i organizację powyższych przedsięwzięć.

 

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Pluta
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
11.05.2021
Data publikacji
11.05.2021
Data modyfikacji
11.05.2021