W niedzielę druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Miasta i Gminy Baranów Sandomierski uczestniczyli w XXVI Pielgrzymce Strażaków do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej.

Tegoroczna Podkarpacka Pielgrzymka Strażaków odbyła się w ramach Jubileuszu 100-lecia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Pielgrzymka, w której wzięło udział 20 druhów z Gminy Baranów Sandomierski rozpoczęła się o godzinie 11.00 uroczystą mszą świętą w intencji strażaków, której przewodniczył bp Krzysztof Chudzio. Następnie odbył się apel z okazji 100-lecia Związku OSP RP,  podczas którego nastąpiło wręczenie odznaczeń i wyróżnień. Wśród zasłużonych nie zabrakło ochotników z Gminy Baranów Sandomierski. Druhowie otrzymali następujące odznaczenia i wyróżnienia:

  • Grzegorz Ślęzak- odznaczenie państwowe: Złoty Krzyż Zasługi ( OSP Skopanie)
  • Artur Ślęzak – odznaczenie państwowe: Srebrny Krzyż Zasługi ( OSP Skopanie)
  • Józef Bereski – odznaczenie państwowe: Brązowy Krzyż Zasługi ( Komendant Miejsko- Gminny ZOSP RP w Baranowie Sandomierskim)
  • Dariusz Chwałek – odznaczenie państwowe: Brązowy Krzyż Zasługi ( OSP Skopanie)
  • Mariusz Nowak – odznaczenie państwowe: Brązowy Krzyż Zasługi (OSP Baranów Sandomierski)
  • Henryk Róg- odznaczenie państwowe: Brązowy Krzyż Zasługi (OSP Baranów Sandomierski)
  • Łukasz Sipiora- odznaczenie państwowe: Brązowy Krzyż Zasługi ( OSP Wola Baranowska)
  • Marzena Sudół- odznaczenie państwowe: Brązowy Krzyż Zasługi (OSP Baranów Sandomierski)
  • Lesław Badawika – odznaka honorowa ,,Strażacka Gwiazda Podkarpacia’’ (OSP Dymitrów Mały)
  • Kazimierz Ślęzak – odznaka honorowa ,,Strażacka Gwiazda Podkarpacia’’ (Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Tarnobrzegu)

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz powiatowych i gminnych Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej, parlamentarzyści z województwa podkarpackiego, wojewoda podkarpacki Pani Ewa Leniart, prezes Zarządu Głównego ZOSP RP – dh Waldemar Pawlak, wiceprezes ZG- prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP – dh Janusz Konieczny oraz Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP nadbrygadier Andrzej Babiec.

Po zakończonym apelu wszyscy uczestnicy zostali zaproszenia na wspólny strażacki poczęstunek.

Wszystkim wyróżnionym i odznaczonym  serdecznie Gratulujemy!

…Choć było to ważne święto dla strażaków, ich gotowość do działań ratowniczych nigdy nie ustaje. Tak było i tym razem, kiedy to w drodze na Pielgrzymkę, w miejscowości Fredropol strażacy pomogli przy wypadku drogowym, w którym brały udział dwa samochody, w których podróżowały cztery osoby. Druhowie zabezpieczyli miejsce zdarzenia i udzielili pierwszej pomocy. Przy pomocy podręcznego sprzętu burzącego, uwolnili zakleszczonego kierowcę jednego z pojazdów. Kierowali również ruchem drogowym, aż do przyjazdu służb ratowniczych.

Dziękujemy druhom za wzorowa postawę!

Zapraszamy do Galerii zdjęć wykonanych przez Katarzynę Młyniec oraz OSP Skopanie podczas niedzielnej Pielgrzymki.

 

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Pluta
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
14.07.2021
Data publikacji
14.07.2021
Data modyfikacji
14.07.2021