Znamy wyniki X Gminnego Konkursu na ,,Najpiękniejszą i Największą Palmę Wielkanocną”.

 

W dniu 28.03.2021r. w Niedzielę Palmową, w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Ścięcie Św. Jana Chrzciciela w Baranowie Sandomierskim odbył się konkurs na „Najpiękniejszą i Największą  Palmę Wielkanocną”. Tegoroczna edycja, można rzec jubileuszowa, bo już X, lecz zorganizowana w nieco skromniejszej oprawie, ze względu na obostrzenia panujące w kraju, zachęciła do udziału 7 reprezentacji.

Organizowany konkurs przez Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim każdego roku zachęca mieszkańców Miasta i Gminy Baranów Sandomierski, Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia, rodziny i osoby indywidualne do kultywowania pięknej tradycji naszego regionu. Ręcznie wykonywane palmy mienią się kolorami, zachwycają różnorodnością a przede wszystkim są starannie wykonane z tradycyjnych materiałów. Ta piękna tradycja palm wielkanocnych uświetnia uroczystości kościelne w Niedzielę Palmową na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy.

Do konkursu zgłoszono 8, ostatecznie przystąpiło 7 palm, z terenu naszej Gminy.  Starannie wykonane, kolorowe, wykonane z naturalnych materiałów palmy zostały wykonane przez: Koło Gospodyń Wiejskich w Skopaniu, Koło Gospodyń Wiejskich w Kaczakach, Środowiskowy Dom Pomocy Społecznej w Knapach, Koło Gospodyń Wiejskich w Dymitrowie Małym, Koło Gospodyń Wiejskich w Baranowie Sandomierskim „Lasowiaczki”, Sołectwo Suchorzów oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Knapach.

Koło Gospodyń Wiejskich w Durdach – zrezygnowało z udziału z powodu COVID 19.

Komisja w składzie : Proboszcz Parafii pod wew. Ścięcie Św. Jana Chrzciciela – Ks. kan. mgr Andrzej Machowicz, p. o Dyrektor MGOK – Mirosław Smykla, Przewodniczący Zarządu Rady Osiedla w Baranowie Sandomierskim – Kazimierz Ślęzak, Instruktor ds. folkloru – Barbara Sroczyńska oraz Zespół Obrzędowy Lasowiaczki – Zofia Wydro  miała nie lada zadanie, bo wyłonienie zwycięzców było w tym roku wyjątkowo trudne. Palmy zgłoszone do konkursu to były prawdziwe, misterne arcydzieła, wykonane z dbałością o szczegóły i wiernością tradycji. Komisja ostatecznie przyznała następujące miejsca:

2 równorzędne I miejsca :       Koło Gospodyń Wiejskich Skopanie

Koło Gospodyń Wiejskich w Kaczakach

2 równorzędne II miejsca :     Koło Gospodyń Wiejskich w Dymitrowie Małym

Sołectwo Suchorzów

3 równorzędne III miejsca :   Środowiskowy Dom Samopomocy  w Knapach

Koło Gospodyń Wiejskich w Knapach

                                                            Koło Gospodyń Wiejskich w Baranowie Sandomierskim „Lasowiaczki”.

Nagrody ufundował Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim oraz ks. Proboszcz parafii Rzymsko Katolickiej pod wezwaniem – Ścięcie św. Jana Chrzciciela w Baranowie Sandomierskim.

Serdecznie Gratulujemy!

Zdjęcia Pięknych palm możecie Państwo zobaczyć w Galerii

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Pluta
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
07.04.2021
Data publikacji
07.04.2021
Data modyfikacji
12.04.2021