Mieszkańcy sołectwa Dymitrów Mały od pierwszych dni lipca rozpoczęli realizację projektu pn. ,, O sołectwo swoje dbamy – z recyklingu korzystamy” dofinansowanego ze środków programu ,,Działaj Lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundacje Fundusz Lokalny SMK.

W ramach projektu na terenie Sołectwa Dymitrów Mały mieszkańcy zakasali rękawy i postanowili stworzyć miejsca przyjazne mieszkańcom i turystom. W miejscowości wykonano już kolorowe rabaty i donice kwiatowe, stoliki i siedziska z palet i desek, a wszystko to z wykorzystaniem recyklingu. Dzięki realizowanej Inicjatywie Działaj Lokalnie sołectwo nabrało kolorów, a piękne rabaty dodają uroku nadwiślańskiej wsi.

Nadwiślańskie EkoDuszki, jako realizatorzy Inicjatywy Działaj Lokalnie w ubiegłą sobotę 24 lipca 2021r. zorganizowali  również warsztaty z recyklingu dla dzieci, które idealnie wpasowały się w temat Inicjatywy. Warsztaty odbyły się w godz. od 10.00 – 13.0 i zaplanowano na nich szereg atrakcji dla dzieci.

Na początku spotkania uczestnicy podjęli dyskusję czym są w ogóle śmieci/ skąd się biorą ? Jak możemy wykorzystać zużyte przedmioty np. stare palety, butelki po napojach, rolki po papierze toaletowym czy zakrętki?
I w końcu czym jest recykling? Kolejno najmłodsi mieli okazję obejrzeć 2 filmy tematyczne, w których dowiedzieli się jak segregować śmieci i jaki kolor worka czy śmietnika wybrać by zrobić to dobrze. Po zakończeniu części teoretycznej uczestnicy zaczęli tworzyć artystyczne cuda! Tuż przed tym najmłodsi podzieleni na grupy, mieli za zadanie dopasować do odpowiedniego koloru worka ( szkoło, papier, metal i tworzywa sztuczne, BIO) przygotowane przedmioty z uwzględnieniem segregacji. Dzieci spisały się na medal, bo każda drużyna bezbłędnie wykonała zadanie.

Kolejny punkt warsztatów , to wykonywanie ozdób, stworków i plakatów związanych z recyklingiem.
Chłopcy i dziewczynki mieli mnóstwo pomysłów na wykonanie swoich prac! Wśród nich znalazły się pszczółki i motylki z rolek papierowych i kawałków kolorowych papierów, piękne rysunki z elementami kolażu, orgiami, papierowa wiklina, konik z nakrętek po napojach czy jednorożec z butelek, kartonu i innych ciekawych materiałów. Wyobraźnia dzieci przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów, uczestnicy bawiły się świetnie, a przy tym poznały jak należy segregować śmieci oraz jak możemy im dać drugie życie, poprzez powtórne wykorzystanie.

Po prezentacji autorskich prac wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Zwieńczeniem warsztatów był poczęstunek i wspólna zabawa.

Przed organizatorami jeszcze sporo prac, ponieważ czeka ich zagospodarowanie dwóch terenów zielonych, gdzie powstaną kolejne rabaty kwiatowe oraz palenisko na ognisko wraz ławeczkami i stolikami jako miejsce do integracji i wypoczynku  dla mieszkańców i turystów. Cały projekt potrwa do listopada.

Poniżej prezentujemy efekty realizowanego projektu w Dymitrowie Małym, a w Galerii zobaczycie Państwo zdjęcia z sobotnich warsztatów dla dzieci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Pluta
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
30.07.2021
Data publikacji
30.07.2021
Data modyfikacji
30.07.2021