Fundacja Fundusz Lokalny SMK już po raz szósty była organizatorem akcji sprzątania wideł Wisły i Sanu. Inicjatywa, która na stałe wpisała się w kalendarz działań Fundacji, zrzesza z roku na rok coraz więcej wolontariuszy, którzy chcą zadbać o stan czystości polskich rzek.

VI wiosenne sprzątanie Wisły i Sanu to wspólne działanie Fundacji oraz jej partnerów w regionie wideł Wisły i Sanu, które ma na celu poprawę czystości rzek. W ramach inicjatywy ,,Napędzani Wisłą’’ 8 maja 2021 r. wraz z partnerami  po raz szósty posprzątali Wisłę oraz San. Zbierano nie tylko odpady, które znajdują się bezpośrednio na powierzchni wody lub na nawisach przybrzeżnych, ale również posprzątano tereny przyległe.

Blisko 300 wolontariuszy oraz 20 jednostek pływających – to właśnie dzięki nim udało się posprzątać Wisłę i San. Odcinek Sanu został posprzątany od Krzeszowa aż do ujścia rzeki do Wisły, z kolei sprzątanie Wisły odbyło się na odcinku od Dymitrowa Małego do ujścia Sanu.

Zaangażowanie, determinacja, a przede wszystkim propagowanie postaw ekologicznych ze szczególnym naciskiem na czystość tych rzek, sprawiło że wolontariusze zebrali mnóstwo śmieci, które zostały odebrane i zutylizowane przez miejskie oraz gminne zakłady komunalne. Odpady były przeróżne, zaczynając od szklanych butelek, puszek i reklamówek, kończąc na częściach samochodowych i odpadach wielkogabarytowych np. fotele.

Wszystkim wolontariuszom uczestniczącym w akcji serdecznie dziękujemy! To piękne, że tak wielu ludzi dba o środowisko. Mając na uwadze przyszłość kolejnych pokoleń,  zachęcajmy również innych do udziału w tego typu akcjach.

Warto wspomnieć, że wydarzenie stanowi element działalności Fundacji w ramach Programu „Napędzani Wisłą” rozpoczętego w 2016 r. Partnerstwo skupia ludzi z pasjami wodniackimi, przyrodniczymi oraz wędkarskimi, ukierunkowane jest także na rozwój aktywności społecznej, obywatelskiej i rekreacyjnej na Wiśle i Sanie. Przedmiotem Fundacji oraz jej partnerów są nie tylko inicjatywy podejmowane na rzecz utrzymywania czystości Wisły i Sanu, ważnym wydarzeniem od kilku lat jest organizacja spływów na rzece Wiśle połączona z obchodami upamiętnienia rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, na odcinku Baranów Sandomierski–Warszawa.

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Pluta
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
10.05.2021
Data publikacji
10.05.2021
Data modyfikacji
14.05.2021