Uniwersytet Trzeciego Wieku w Baranowie Sandomierskim, idąc śladami pszczół i poznając ich tajemnice zwiedza różne zakamarki Polski. W tym celu, 14 lipca uczestnicy UTW udali się do miejscowości Stróże i Muszyna.

W upalny, lipcowy piątek uczestnicy projektu „Pszczoła to przyjaciel człowieka a nie wróg – więc dbajmy o nie”, realizowanego przez Uniwersytet Trzeciego Wieku z Baranowa Sandomierskiego odwiedzili gospodarstwo Sądecki Bartnik w Stróżach. Poznali zasady życia rodzin pszczelich, ich hierarchiczny system społeczny jaki panuje w ulu. Dowiedzieli się o skrywanych tajemnicach związku człowieka i pszczoły, a także historię bartnictwa i pszczelarstwa.

Zaglądając do pokazowego ula zobaczyli różne stadia rozwoju pszczoły. Nabyli wiedzę z zakresu przydatności produktów pszczelich dla człowieka – wpływ miodu na zdrowie, zastosowanie pyłku kwiatowego, propolisu, mleczka pszczelego, pierzgi oraz wosku.

Prawdziwa ucztą duchową była wizyta w Ogrodach Biblijnych w Muszynie ukazujących związek Boga z człowiekiem ukazanym w biblijnej roślinności.

Inicjatywa realizowana w ramach „Podkarpackich Inicjatyw Lokalnych 2021-2023” współfinansowanego ze środków otrzymanych z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (dalej: NIW- CRSO) w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich realizowanego przez Fundację Fundusz Lokalny SMK, Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Trygon – Rozwój i Innowacja” oraz Fundacją Przestrzeń Lokalna.

Tekst: T. Żyguła

 

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Kamila Sabo
Osoba aktualizująca
Kamila Sabo
Data wytworzenia
17.07.2023
Data publikacji
17.07.2023
Data modyfikacji
17.07.2023