Samorząd Gminy Baranów Sandomierski wraz z mieszkańcami uczcili 230.rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja z 1791 roku.

Poprzednie lata, były okazją do organizacji wielu patriotycznych uroczystości związanych z majowymi świętami na terenie Gminy Baranów Sandomierski. Ze względu na pandemię tegoroczne obchody 230. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja obyły się w nieco mniejszym gronie.

Uroczystości gminne rozpoczęła o godz. 9:00 msza święta w intencji Ojczyzny, w Kościele pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Baranowie Sandomierskim. Po zakończonej Mszy Świętej i przemarszu na baranowski rynek, złożono kwiaty i znicze pod tablicą pamiątkową usytuowaną na budynku Urzędu Miasta i Gminy Baranów Sandomierski.

Kwiaty pod tablicą złożyli zaproszeni na tą wyjątkową uroczystość goście. W gminnych obchodach 230. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja  wzięli udział m.in. Wicestarosta Jacek Rożek, Przewodnicząca Rady Powiatu Tarnobrzeskiego Krystyna Rusin, Samorządowcy Gminy Baranów Sandomierski, przedstawiciele jednostek organizacyjnych z terenu gminy Baranów Sandomierski oraz jednostka OSP Baranów Sandomierski.

Podczas uroczystości przedstawiciele Towarzystwa Historycznego Ziemi Baranowskiej ,,Mały Wawel’’ wraz z Grupa Obrzędową ,,Lasowiaczki’’ i partnerstwem ,,Napędzani Wisłą’’ postanowili  przypomnieć również o znaczeniu rzeki Wisły w historii Polski i naszego regionu. Inicjatywa miała na celu wznowienie pamięci o spławianiu zboża Wisłą do Gdańska. Symboliczne worki ze zbożem przekazując kolejnym jednostkom pływającym  dotrą aż do Gdańska, a wszystko to  nawiązując do 555 rocznicy zawarcia Pokoju Toruńskiego, umożliwiającego wolną żeglugę na Wiśle oraz historyczną i gospodarczą role rzeki dla Baranowa Sandomierskiego.

Na zakończenie Obchodów wszyscy uczestnicy odśpiewali Hymn Polski.

Zapraszamy do Galerii zdjęć z tej uroczystości.

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Pluta
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
04.05.2021
Data publikacji
04.05.2021
Data modyfikacji
28.04.2022