Od 14 kwietnia mieszkańcy miasta i powiatu tarnobrzeskiego wybierając numer alarmowy 998 nie dodzwonią się do dyżurnego stanowiska kierowania komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu, lecz do operatora centrum powiadamiania ratunkowego (CPR) w Rzeszowie.

Zmiany te wynikają z ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego, która zakłada, że docelowo odbiór zgłoszeń wpływających na numer alarmowy 998 odbywać się będzie w centrach powiadamiania ratunkowego.

W nowym rozwiązaniu operator CPR, po przyjęciu zgłoszenia z numeru 998, sporządzi i prześle do właściwego stanowiska kierowania PSP elektroniczną formatkę, a dyżurny zadysponuje na miejsce zdarzenia odpowiednie siły i środki.

Obsługa numeru alarmowego przez CPR ma za zadanie usprawnienie systemu powiadamiania ratunkowego. To rozwiązanie umożliwia m.in. jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu kilku służb niezbędnych do likwidacji zagrożenia. W centrach powiadamiania ratunkowego prowadzona będzie również obsługa zgłoszeń alarmowych obcojęzycznych oraz obsługa zgłoszeń typu eCall.

Opracowanie: bryg. Jacek Widuch, KM PSP w Tarnobrzegu

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Pluta
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
21.04.2021
Data publikacji
21.04.2021
Data modyfikacji
21.04.2021