10 lutego 2023 roku w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim odbyło się spotkanie młodzieży ze szkół z terenu Miasta i Gminy Baranów Sandomierski z Adamem Borowskim współtwórcą filmu pt. LEGIONY.

Film Legiony przybliżył uczniom klas 7 i 8 historyczne wydarzenia z lat 1914-1918. Na prawdziwą lekcję historii  przyjechali uczniowie  ze szkół  z miejscowości Ślęzaki, Skopanie, Wola Baranowska oraz Baranów Sandomierski.

Seans przedstawił to, co w tamtym okresie dla każdego Polaka było najważniejsze – wolna i niepodległa Polska. Film ukazał również jak w czasach walki o niepodległą ojczyznę wyglądała miłość oraz przyjaźń. Historie bohaterów filmu wzorowano na losach prawdziwych legionistów, przez co z jeszcze większym zaangażowaniem oglądali uczniowie. Przed przystąpieniem do seansu, przybyłych na wydarzenie przywitał Zastępca Burmistrza MiG Baranów Sandomierski Marek Barszcz. Głos zajął również Adam Borowski przedstawiając krótką prelekcją wprowadzającą młodzież w okres wojenny. Po projekcji odbyła się dyskusja dotycząca problematyki poruszonej w filmie. Na koniec głos zajął Włodzimierz Papiernik – syn uczestnika walk o Monte Cassino, kombatant reprezentujący oddział tarnobrzeski Związku Sybiraków.

Na koniec każdy miał możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia.

Organizatorem wydarzenia był  Klub Gazety Polskiej Tarnobrzeg oraz Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski Marek Mazur.

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Cebula
Osoba aktualizująca
Magdalena Cebula
Data wytworzenia
15.02.2023
Data publikacji
15.02.2023
Data modyfikacji
15.02.2023