Dzień 13 maja 2022 roku stał się dniem wyjątkowym dla parafian Parafii Ślęzaki, powód: poświęcenie kapliczki na Górach w Dąbrowicy, połączone z procesją fatimską.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem ks. bpa Edwarda Frankowskiego. W wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, druhowie OSP, panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Dąbrowicy oraz parafianie i goście. Homilię wygłosił ks. bp. Edward Frankowski, a jego słowa poruszyły serca wiernych, a szczególnie te wypowiedziane, że jesteśmy „parafią Maryjną”. Maryja nas ukochała i jest z nami, bo mamy świątynię pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kaplica, która będzie poświęcona jest pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, pielęgnujemy nabożeństwa ku czci Matki Bożej Fatimskiej.

Wierni ubogaceni i wzmocnieni w wierze podczas Mszy św., wyruszyli w procesji fatimskiej do Dąbrowicy. Podczas procesji wierni odmówili Różaniec i odśpiewali Litanię Loretańską. Procesja dotarła do kapliczki na Górach w Dąbrowicy, gdzie w obecności blisko 200 osób ks. bp Edward Frankowski dokonał poświęcenia. W imieniu wszystkich parafian podziękowała wręczając kwiaty pani Barbara Marek.

Ze źródeł historycznych oraz z relacji parafian, kapliczka została wybudowana w 1913 r. z inicjatywy Michała Marka jako wyraz wdzięczności Matce Bożej za ustanie epidemii cholery, która wówczas nawiedziła wieś. Centralne miejsce zajmował obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Wnuczek Michała Marka, Jan Marek wraz żoną Zofią odnowili kapliczkę w 1993 r. pomagał im Władysław Byczek. Przez lata pobliscy mieszkańcy opiekowali się kapliczką.

W czasie uroczystości poświęcenia historię kapliczki przybliżył Wacław Smykla, który dołożył starań, aby kapliczkę odrestaurować. W latach 2021-2022 przystąpiono do generalnego remontu finansowanego z budżetu Urzędu Miasta i Gminy Baranów Sandomierski, Urzędu Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu oraz Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. W uroczystości poświęcenia kapliczki uczestniczyli i zabrali głos: Marek Mazur – burmistrz Miasta i Gminy w Baranowie Sandomierskim, Jacek Rożek – wicestarosta powiatu tarnobrzeskiego, Wacław Smykla – przewodniczący Rady Miejskiej w Baranowie Sandomierskim.

tekst: Weronika Wójcik

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Pluta
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
27.05.2022
Data publikacji
27.05.2022
Data modyfikacji
27.05.2022