24 lutego 2023 r. przypada 1. rocznica wojny w Ukrainie. Tego dnia historia świata zmieniła się na zawsze.

Działania wojenne na pełną skalę Rosjanie rozpoczęli 24 lutego 2022 roku tuż przed godziną 5.00 (godz. 4.00 w Polsce), kilka minut po ogłoszeniu przez Władimira Putina „specjalnej operacji wojskowej” mającej na celu „demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy”. Wojska rosyjskie przekroczyły granice Ukrainy od wschodu i południa oraz od północy z terytorium Białorusi. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił stan wojenny, zakazując opuszczania kraju mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat. Dziesiątki tysięcy Ukraińców chwyciło za broń, wstępując do jednostek Obrony Terytorialnej.

Od samego początku wojny Nasi mieszkańcy starali się włączyć w pomoc zarówno dla osób, które przybyły do Gminy Baranów Sandomierski, jak i tych, którzy zdecydowali się na pozostanie w objętej wojną ojczyźnie. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy, szkół, strażaków OSP i mieszkańców, udzielono szerokiej pomocy zarówno w postaci materialnej jak przekazywania darowizn, oraz fizycznej, udzielenia schronienia uchodźcom w swoich domach, organizacji transportu od granicy oraz przekazywanie darów, ubrań, środków medycznych i żywności.

Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski Pan Marek Mazur serdecznie dziękuje za zaangażowanie w  organizację pomocy na rzecz poszkodowanych w konflikcie zbrojnym w Ukrainie, za otwarcie nie tylko serc ale i domów – to piękny i szlachetny gest !

Do tej pory na specjalnie utworzone na ten cel konto bankowe wpłynęło 26 247,15 zł, za które zakupiono m.in.. akumulatory, latarki taktyczne, buty koszarowe, środki medyczne, żywność i artykuły chemiczne.

W dalszym ciągu można wpłacać pieniądze na rzecz mieszkańców Ukrainy broniących się przed inwazją Rosyjską. Numer konta na jaki można wpłacać darowizny to: 86 9434 1067 2004 1400 0130 0082, Odbiorca: Gmina Baranów Sandomierski, z dopiskiem,, Darowizna dla Ukrainy”.

Mieszkańcy Gminy Baranów Sandomierski solidarnie z Ukrainą !

 

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Cebula
Osoba aktualizująca
Magdalena Cebula
Data wytworzenia
24.02.2023
Data publikacji
24.02.2023
Data modyfikacji
24.02.2023