W sobotę, 6 stycznia br. mieszkańcy Gminy Baranów Sandomierski mieli okazję dołączyć do Orszaku Trzech Króli, po raz drugi organizowanego przez Parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Woli Baranowskiej.

Orszak Trzech Króli 2024 – Największe jasełka w Polsce !

Święto Trzech Króli to potoczna nazwa chrześcijańskiego święta Objawienia Pańskiego. W Polsce obchodzimy je 6 stycznia i jest to dzień wolny od pracy. To jedno z najstarszych i najważniejszych uroczystości kościoła katolickiego. Symbolika święta związana jest z hołdem oddanym Jezusowi przez trzech Mędrców przybyłych ze Wschodu (Trzej Królowie) o imionach: Kacper, Melchior i Baltazar. Według Ewangelii św. Mateusza, na wieść o narodzinach Jezusa zjawili się oni w Betlejem, gdzie w ubogiej stajence odnaleźli niemowlę, które (według proroków) było bóstwem w ludzkiej postaci, przyszłym Zbawicielem (oczekiwanym Mesjaszem). Padli przed nim na kolana, oddając mu pokłon, po czym złożyli przywiezione dary: złoto, będące symbolem godności królewskiej, kadzidło – symbol godności kapłańskiej oraz mirrę – symbol wypełnienia proroctw i zapowiedź śmierci Zbawiciela.

Z  okazji święta, w sobotę 6 stycznia br. Orszak Trzech Króli zorganizowała Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Woli Baranowskiej.

Uczestnicy orszaku w pięknych strojach, kolorowych koronach i ze śpiewem kolęd na ustach, prowadzeni przez Mędrców z trzech stron parafii w Woli Baranowskiej zmierzali ku stajence, by pokłonić się Dzieciątku i Świętej Rodzinie przy stajence betlejemskiej. Królowie prowadzili swe orszaki z miejscowości Wola Baranowska, Knapy i Durdy, każdy z orszaków w innym kolorze korony symbolizując Trzech Mędrców ze Wschodu.

Punktem kulminacyjnym było złożenie darów i uczestnictwo w uroczystej Mszy Świętej odprawionej o godzinie 11.30 w kościele parafialnym w Woli Baranowskiej. Niewątpliwą atrakcją, szczególnie dla najmłodszych uczestników orszaku była żywa szopka, która podobnie jak w roku ubiegłym stanęła obok kościoła, nie zabrakło również wspólnej, pamiątkowej fotografii.

Zdjęcia: archiwum prywatne

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Kamila Sabo
Osoba aktualizująca
Kamila Sabo
Data wytworzenia
08.01.2024
Data publikacji
08.01.2024
Data modyfikacji
08.01.2024