Przed nami dwa dni pełne folklorystycznej twórczości, uczestnicy z różnych zakątków Polski, świetna zabawa i odrobina rywalizacji a to wszystko podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Dziecko w Folklorze 2022 ! 

Już jutro rozpoczyna się Ogólnopolski Festiwal Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej DZIECKO W FOLKLORZE po raz 28 będzie rozbrzmiewał w Baranowie Sandomierskim. Przez dwa dni w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury zagoszczą mali, nieco więksi i bardzo dorośli pasjonaci folkloru. Otóż 18 i 19 czerwca w MGOKu i na baranowskim rynku odbędzie się Festiwal Dziecko w Folklorze, w którym weźmie udział niemalże 350 uczestników z różnych zakątków Polski. W tym czasie będzie można podziwiać 22 zespoły, kapele i grupy oraz 18 solistów śpiewaków, instrumentalistów z 7 województw: kujawsko- pomorskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Tegoroczną edycję wypełni dwudniowy konkurs, gdzie w sobotę od godziny 15.00 w ośrodku kultury zaprezentują różnorodny repertuar górale z Czarnej Góry, tancerze z Ropczyc i dalekich Kujaw, lachy sądeckie z Piwnicznej Zdroju oraz nasi stali sympatycy z okolic Wielunia, Mokrska, Zwolenia, Białej Podlaskiej, Morawicy i podkarpacia. Natomiast niedziela głównie będzie należała do sympatyków folkloru województwa łódzkiego czyli pięknej kultury regionu opoczyńskiego i rawskiego ale nie tylko, bo oczywiście nie może zabraknąć reprezentantów ziemi lubelskiej, podlaskiej, biłgorajskiej, krakowskiej oraz lasowiackiej.

Nasze festiwalowe jury jest bardzo profesjonalne, od wielu lat przygląda się uczestnikom „Dziecka w Folklorze”, bacznie obserwuje ich rozwój w dziedzinie folkloru, podziwia pracę instruktorów i z radością przyznaje zacne nagrody.

W tym roku festiwal otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, więc możemy z większym rozmachem przygotować festiwalowiczom dodatkowe atrakcje w postaci wzbogacających duchowo warsztatów, rękodzielnictwa, wystaw, koncertu zespołu „Turnioki” oraz zdecydowanie zwiększyć pulę nagród. Zależy nam bardzo na wspólnej integracji dzieci i młodzieży, wymianę doświadczeń i energii.

 

Zespół TURNIOKI zagra koncert w niedziele, 19 czerwca o godz.17.30, tuż przed ogłoszeniem werdyktu wyczekiwanego przez uczestników 28. edycji festiwalu „Dziecko w Folklorze”. Scena plenerowa na baranowskim rynku.

 

Turnioki – zespół folkowo – rockowy, który nieprzerwanie koncertuje od 2000 roku. Dorobek grupy to zagranych ponad 1200 koncertów w kraju i za granicą (Indie, Meksyk, Niemcy, Belgia, Ukraina, Czechy, Słowacja, Węgry), oraz wydane Albumy płytowe” „Bycek”, „Ciupaga”, „Folk atak” (poprzedzona singlem „Hej Janicku”), „Piyrwso gwiozdka”, „Na to Boze Narodzyniy”, jak również uczestnictwo w wydawnictwach folkowych z innymi zespołami lub producentami.

Muzyka Turnioków to swoiste połączenie folku góralskiego z muzyką rockową. Niesie ona ze sobą ogromną dawkę pozytywnej energii, przybliża góralską gwarę i muzykę, przenosi duchem w górskie krajobrazy. Nieobce są Turniokom wspólne koncerty z orkiestrami symfonicznymi, chórami.

 

Zapraszamy 18 i 19 czerwca do Baranowa Sandomierskiego na prawdziwą ucztę folklorystyczną !

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Kamila Sabo
Osoba aktualizująca
Kamila Sabo
Data wytworzenia
17.06.2022
Data publikacji
17.06.2022
Data modyfikacji
17.06.2022