29 września odbył się niezapomniany wernisaż Pani Albiny Róg z okazji 60 wystawy florografów, a 6 w budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim.

Albina Róg to miłośniczka przyrody o niecodziennej pasji „florografii”.
Pochodzi ze środowiska wiejskiego, rodziła się w 1955 roku w Suchorzowie, a obecnie mieszka i tworzy w Baranowie Sandomierskim.
Od najmłodszych lat fascynowała ją przyroda. Znosiła latem do domu naręcza polnych kwiatów, traw i ziół, z których tworzyła piękne bukiety i zdobiła nimi wnętrza. Nadchodząca jesień i kolorowe liście dostarczały nowych materiałów do dalszych dekoracji, ale to dla pani Albiny było za mało. W 2001 roku rozpoczyna twórczą przygodę z roślinami. Powstają pierwsze kompozycje z suszonych liści, traw i kwiatów, tworzące obrazy umieszczane za szkłem w antyramach; to rodzaj kolażu z różnych części roślin. Jest to jej własna technika i nazwa prac ponieważ nazywa je „florografami”.

„Obrazy liściem malowane” to wyjątkowa ekspozycja, która ukazała naturę w zupełnie nowym świetle. Liście, kwiaty i inne elementy roślinne stały się nośnikiem wyjątkowych dzieł sztuki, które zainspirowały wielu z was. Podczas wernisażu, Pani Albina Róg osobiście opowiadała o swoich pracach, dzieląc się swoją pasją i inspiracjami. Warto było usłyszeć artystyczną wizję autorki, która stoi za każdym z prezentowanych na wystawie florografów.

Nie zabrakło również emocji dźwięków podczas tego wyjątkowego wydarzenia. W trakcie wernisażu mieliśmy okazję delektować się występem muzycznym (Urszuli Wilczyńskiej), który wprowadził nas w wyjątkowy nastrój i stanowił piękne dopełnienie atmosfery. Ponadto, mieliśmy przyjemność wysłuchać czytanego wiersza (Marcin Raś), który dodatkowo wzbogacił nasze doświadczenia artystyczne. To była prawdziwa uczta dla zmysłów.

Inspiracji szuka w obserwowanych krajobrazach, we wspomnieniach z dzieciństwa, z wyjazdów, wycieczek i własnych przeżyć; dlatego też odzwierciedlają jej duszę. Florografy przedstawiają najczęściej pejzaże, motywy religijne i baśniowe, bukiety kwiatowe, zwierzęta, postaci ludzkie, nierzadko także budowle, w oryginalny sposób malowane nie pędzlem i farbami, lecz nazbieranymi i zasuszonymi wcześniej roślinami.

Florografia jest to ogromna pasja pani Albiny, którą może realizować i prezentować zarówno przed najbliższymi przyjaciółmi, jak i przed resztą społeczeństwa. W każdą swoją pracę wkłada wiele serca i poświęca dużo czasu, ale robi to z ogromną radością. Jest często zapraszana do szkół, przedszkoli i domów opieki, bierze udział w aukcjach charytatywnych i prowadzi warsztaty układania florografów w różnych placówkach kultury. Pani Albina ma na swoim koncie ponad 500 prac i 60 wystaw indywidualnych.

Jeśli ktoś z Państwa nie mógł być z nami na wernisażu, nie martwcie się! Wystawa będzie dostępna do oglądania przez najbliższe tygodnie. Zachęcamy do odwiedzenia MGOK-u i podziwiania tych wyjątkowych prac.

Źródło: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Kamila Sabo
Osoba aktualizująca
Kamila Sabo
Data wytworzenia
04.10.2023
Data publikacji
04.10.2023
Data modyfikacji
04.10.2023