W Gminie Baranów Sandomierski odbyły się uroczystości patriotyczne z okazji
161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, połączone z jubileuszem powstania Towarzystwa Historycznego Ziemi Baranowskiej „Mały Wawel”.

Uroczystości rozpoczęła Msza święta w intencji ojczyzny w kościele parafialnym w Baranowie Sandomierskim.
Po której na cmentarzu parafialnym przy grobie Powstańca Styczniowego Alfreda Lubaczewskiego zostały złożone kwiaty i zapalono symboliczne znicze.

W kolejnej części uroczystości goście oraz mieszkańcy Gminy zostali zaproszeni do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim na dalszą część wydarzeń. Przedstawiciele Towarzystwa Historycznego Ziemi Baranowskiej „Mały Wawel” Pani Anna Krempa i Pan Zbigniew Kamuda przywitali zgromadzonych gości oraz przybliżyli postać wybitnego Powstańca Styczniowego pochodzącego z naszej Gminy, urodzonego w Dąbrowicy Pana Mariana Marynowskiego, który po zakończeniu powstania zamieszkał na terenie zaboru rosyjskiego w Otoce nad Wisłą. Po pewnym czasie przeniósł się do Klimontowa gdzie przez 29 lat pełnił funkcje wójta.

Podczas uroczystości odbyła się debata poprowadzona przez historyków Pawła Staszczaka i Romualda Sadowskiego pod tytułem: „Powstanie styczniowego jedynie słuszna decyzji czy polityczna zbrodnia”.

Z okazji jubileuszu 7. rocznicy powstania Towarzystwa Historycznego Ziemi Baranowskiej „Mały Wawel” założyciele towarzystwa zaprezentowali jego działalność, zapoczątkowaną w 2016 roku. Korzystając z okazji uroczyście wręczono certyfikaty potwierdzające dołączenie w szeregi Towarzystwa Historycznego a także podziękowania dla osób wspierających jego działalność.

Na zakończenie Pan Jerzy Sudoł Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego oraz Pan Marek Mazur Burmistrz Miasta
i Gminy Baranów Sandomierski pogratulowali członkom Towarzystwa Historycznego dotychczasowej działalności życząc im dalszych sukcesów w szerzeniu postaw patriotycznych oraz wiedzy historycznej wśród mieszkańców Gminy Baranów Sandomierski.

Dzięki uprzejmości Pana Pawła Przekazy Dyrektora Muzeum Zamkowego w Baranowie Sandomierskim w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury udostępniona została wystawa fotograficzna pt.: „Kobiety Niepodległej” przedstawiające udział kobiet w Powstaniu Styczniowym.

 

Zdjęcia: J. Koper, E. Kamuda

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Jolanta Koper
Osoba aktualizująca
Jolanta Koper
Data wytworzenia
14.02.2024
Data publikacji
14.02.2024
Data modyfikacji
14.02.2024