20 czerwca 2023 r. uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ślęzakach wraz z opiekunami i Dyrekcją wzięli udział w przedsięwzięciu zorganizowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich Ślęzaki pod nazwą „Noc świętojańska w tradycji lasowiackiej”.

W wydarzeniu udział wziął również Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski Pan Marek Mazur, Radny Rady Miejskiej Pan Tadeusz Kaczak, proboszcz parafii Ślęzaki Dominik Bucki, prezes OSP Ślęzaki Pan Bogusław Ślusarz, naczelnik OSP Ślęzaki Pan Dariusz Urbaniak oraz sołtys wsi Ślęzaki Pan Grzegorz Białas.
Była to impreza zorganizowana przy OSP Ślęzaki, połączona z nauką robienia tradycyjnych wianków świętojańskich, skierowana do społeczności lokalnej oraz powiatu tarnobrzeskiego, jak również do dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ślęzakach.

Z historią i tradycją „Nocy świętojańskiej” dzieci i młodzież zostali zaznajomieni przez członkinie z KGW. Technika robienia wianków dla 30 uczniów została zaprezentowana przez Panie z koła.
Został zorganizowany konkurs na najpiękniejszy wianek. Rywalizowało ze sobą 10 zespołów, w skład których weszło: po 3 uczniów i przedstawiciel KGW.

Wykonanie i estetykę oceniło jury konkursowe, w skład którego weszli: skarbnik KGW Ślęzaki Pani Marta Foc, członkini KGW Pani Helena Sudoł, sołtys wsi Ślęzaki Pan Grzegorz Białas i Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ślęzakach Pani Agata Stawiarska. Oceniono wykorzystany asortyment, wykonanie i ogólne wrażenie estetyczne.

W konkursie przyznano I, II, III miejsca oraz wyróżnienia. W sumie każdy uczestnik otrzymał nagrodę. Uczestnicy mieli zapewnione stanowiska pracy i materiały do wykonania wianków oraz poczęstunek. Konkurs został ogłoszony i sfinansowany przez Zarząd Powiatu Tarnobrzeskiego.
Była to doskonała okazja do kultywowania tradycji lasowiackiej oraz przekazania młodemu pokoleniu tego co najważniejsze, czyli pamięci i szacunku dla starszych i historii.

Tekst i zdjęcia: M. Cichoń

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Pluta
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
28.06.2023
Data publikacji
28.06.2023
Data modyfikacji
28.06.2023