11 listopada 2021 roku to ważna data dla wszystkich Polaków! To również historyczny dzień dla naszego miasta, bowiem odsłonięto i poświęcono Pomnik Orła Piastowskiego nawiązujący do historii Baranowa Sandomierskiego.

Uroczystość pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

https://www.prezydent.pl/

Obchody 103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę rozpoczęły się podniosłą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Baranowie Sandomierskim. Po zakończonej Mszy i  przemarszu na baranowski rynek, wspólnie odśpiewano hymn, przy akompaniamencie gminnej orkiestry dętej.

Uroczyście odsłonięty Pomnik Orła Piastowskiego jest wyrazem pamięci o dziejach miasta – Baranowa Sandomierskiego, przez długie lata będzie przypominał kolejnym pokoleniom o nadaniu praw miejskich w 1354 roku przez króla Kazimierza Wielkiego – podkreśla Burmistrz Miasta i Gminy Marek Mazur, dziękujący przy tym za determinację, trud i wysiłek tym wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania.

Podniosłość wydarzenia była tym większa iż zostało ono objęte Honorowym Patronatem przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, który na ręce Burmistrza Marka Mazura skierował list do wszystkich mieszkańców, dziękując za inicjatywę wzniesienia Pomnika Orła Piastowskiego będącego manifestacją patriotyzmu i dumy z lokalnych tradycji. Treść listu Pana Prezydenta znajduje się w galerii poniżej.

To jakże ważne dla Nas, Polaków Święto zgromadziło w słoneczne przedpołudnie wiele osób, którzy w ten sposób, pragnęli oddać hołd walczącym za wolną i Niepodległą Ojczyznę oraz wyrazić wdzięczność za to, iż w walce, z miłości do Ojczyzny i wiary w zwycięstwo oddali swoje życie. Swoją obecnością uroczystość uświetnili goście przybyli na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy, Towarzystwa Historycznego Ziemi Baranowskiej „Mały Wawel” oraz Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim m.in.- Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Poseł na Sejm RP Rafał Weber, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, Wicestarosta Powiatu Tarnobrzeskiego Jacek Rożek, Przewodnicząca Rady Powiatu Tarnobrzeskiego Krystyna Rusin.

Podczas uroczystości odczytany został akt erekcyjny, wmurowany przez włodarza Gminy obok pomnika, wraz z pamiątkową tablicą.

Następnie kwiaty pod pomnikiem złożyli przedstawiciele Samorządu Gminy, zaproszeni goście, delegacja Powiatu Tarnobrzeskiego, Rady Osiedla w Baranowie Sandomierskim, Towarzystwa Historycznego Ziemi Baranowskiej „Mały Wawel”, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki, Kierownik Posterunku Policji, przedstawiciele oświaty, kierownicy jednostek podległych oraz przedstawiciele V Wiślanego Rejsu Niepodległości Zrzeszeni w Partnerstwie „Napędzani Wisłą”.

Na pamiątkę wydarzenia Towarzystwo Historyczne Ziemi Baranowskiej „Mały Wawel” wybijało okolicznościową monetę – Baranowski Grosz, którą każdy z przybyłych mógł zabrać ze sobą.

O artystyczny aspekt uroczystości zadbali rekonstruktorzy z Agencji Eventów Historycznych Sarmata, którzy przedstawili inscenizacje historyczne oraz walki rycerskie.

Zwieńczeniem obchodów 103. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości był koncert patriotyczny zorganizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim.

Całą fotorelację z uroczystości zobaczycie Państwo w Galerii.

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Pluta
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
12.11.2021
Data publikacji
12.11.2021
Data modyfikacji
18.11.2021