Moda, kultura, muzyka, promocja przedsiębiorczości i regionu. Już za kilka dni największe wydarzenie na styku dwóch województw – Nadwiślański Fashion Week.

Do Tarnobrzega, Stalowej Woli i Sandomierza w najbliższych dniach przyjadą znakomici goście, projektanci, prezenterzy, dziennikarze. Będą rozmawiać, zwiedzać region i poznawać jego walory dzięki wydarzeniu pod nazwą Nadwiślański Fashion Week.

Cykl imprez poprzedzają otwarte warsztaty w Sandomierzu, a inauguracja modowego weekendu odbędzie się w Tarnobrzegu. Tego dnia na Zamku Dzikowskim odbędzie się spotkanie pt. Modne Podkarpacie. Moda na fundusze. Na początek poznamy sylwetki aktywnych i przedsiębiorczych kobiet, które dzięki europejskim funduszom założyły własne biznesy, a ich pasja stała się sposobem na życie. Będą to: Justyna Kuchta (reżyserka, choreografka, animatorka), Katarzyna Wojakowska (właścicielka Browaru Lasowiak), Joanna Sadecka-Kurnik (właścicielka gospodarstwa Dobre Miejsce – eko, wege, slow, prowadząca program kulinarny Kuchnia z sercem), Angelika Rozmus-Dworzecka  (właścicielka Manufaktury Czekolady Czekoladowa Chatka),  Sylwia Draus-Ciepluch   (właścicielka marki kosmetyków naturalnych BIOnly). Przedsiębiorczynie opowiedzą o swoich doświadczeniach, o tym, jak łączą pracę i życie prywatne oraz dlaczego wybrały taką drogę zawodową. Spotkanie to poprowadzi Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

Ważnym punktem programu będzie prezentacja efektów 11 sesji zdjęciowych, które zrealizowała Justyna Wesołowska. Każda z nich prezentuje miejsce, które rozwinęło się dzięki unijnym funduszom. Modelki, które pozują na tle podkarpackich perełek noszą najnowsze stroje zaprojektowane przez Justynę Wesołowską. Kolekcja inspirowana jest kulturą lasowiacką i Puszczą Sandomierską. Obejrzymy zdjęcia, które wykonało 10 znakomitych fotografów z naszego regionu: Bogdan Myśliwiec, Mariusz Dyszlewski, Roman Śmiechowski, Jakub Gadzalski, Oliwia Zielińska, Agnieszka Śmiechowska, Aga Binko, Beniamin Kosior, Ilona Nalepa i Katarzyna Zygiert. Modelki przygotował także lokalny zespół fryzjerów i wizażystów: Ewelina Sudoł, Alicja Chmiel, Agnieszka Potok, Radosław Bidas i Jakub Hrycyniak.

Ostatnim punktem programu będzie debata Modne podkarpacie: moda jako przestrzeń otwarta z udziałem zaproszonych gości ze świata mody i popkultury. Do udziału zaproszeni zostali goście, którzy w modzie i zachodzących w niej zmianach, trendach, dostrzegają przemiany społeczne, ekonomiczne, kulturowe.

Chcemy porozmawiać o tym, co moda mówi o nas, jak my się zmieniliśmy i jak ją zmieniliśmy w ostatnim czasie, zarówno w skali regionu, jak i Polski – mówi Justyna Wesołowska, pomysłodawczyni przedsięwzięcia. – Chcemy, by nasz region stał się centrum społecznej debaty na temat przyszłości, kondycji naszego społeczeństwa, ale też źródłem otuchy i nadziei na przyszłość.

Debatę poprowadzi tarnobrzeżanka Iwona Kutyna, a wezmą w niej udział:

  • Lidia Przybylska – redaktor naczelna magazynu „Moda w Polsce” (magazyn objął NFW swoim patronatem), laureatka „Złotej Pętelki” – najbardziej pożądanego i prestiżowego wyróżnienia w świecie polskiej mody, członkini Złotej Loży Polskiej Akademii Mody, jurorka konkursów dla młodych projektantów /Szkoły Artystyczne Projektowania Ubioru – Kraków, Radom Fashion Show, Wow Fashion Warszawa, PAM. Lidia Przybylska była także gościem honorowym pierwszej edycji Sandomierz Fashion Street;
  • Karolina Sulej – pisarka, reporterka, dziennikarka m.in „Wysokich Obcasów”, „Pisma”, „Vogue”, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW, autorka książek: „Modni. Od Arkadiusa do Zienia”, „Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island” (nominacja do nagrody im. T. Torańskiej), „Rzeczy osobiste” (nominacja do Nagrody im. R. Kapuścińskiego), współautorka „Reason and Flair. 100 years of Fashion in Poland”. Jest jednym ze współautorów Wanderlust ‒ książki-gry komputerowej o podróżowaniu;
  • Serafin Andrzejak – projektant mody, jest absolwentem łódzkiej ASP, swój styl i umiejętności kształtował m.in. w pracowni Anne Sophie Madsen w Kopenhadze. Laureat Fashion Designer Awards oraz uczestnik pierwszej edycji Project Runway Polska. Od kilku lat prowadzi markę pod swoim nazwiskiem. Serafin Andrzejak był uczestnikiem pierwszej edycji Sandomierz Fashion Street, gdzie zaprezentował swoją najnowszą kolekcję;
  • Michał Zaczyński – dziennikarz, od blisko 20 lat publikuje w tytułach prasowych, aktualnie w „Polityce”, „Vogue”, „Elle”, „Rzeczpospolitej”, „Wysokich Obcasach”, „Unpolished” i „Fashion Magazine” oraz portalach newsweek.pl, elle.pl i vogue.pl, wykładowca, autor szkoleń i juror konkursów dla projektantów. Doradca i ekspert rynku mody oraz autor podcastów; do słuchania m.in. na YouTube i Spotify.

Debata będzie transmitowana na żywo w internecie.

Kolejne dwa dni to uliczne pokazy mody, które poprowadzi znana modelka, stylistka i prezenterka Joanna Horodyńska. W sobotę 7 sierpnia organizatorzy zapraszają do Stalowej Woli, gdzie odbędzie się 4FASHION STALOWA WOLA. Z kolei w niedzielę 8 sierpnia – SANDOMIERZ FASHION STREET. Podczas pokazów na ulicach miasta na wybiegu swoje kolekcje zaprezentują: KOVALOWE, Klaudia Klimas, Magdalena Wilk-Dryło, Krystian Szymczak, Ewa Zbaraszewska, Serafin Andrzejak, Anna Łucka-Wójcik, Gabriela Tomaka-Ząbek, Aneta Łącka, Kaja Adamus, Agnieszka Bliszczyk, Mateusz Gurgul. Swoją najnowszą kolekcję inspirowaną lokalną kulturą pokaże także główna organizatorka – Justyna Wesołowska. Pokazom będą towarzyszyły spotkania z zaproszonymi gośćmi, m.in. z Ewą Bardadin – międzynarodowym krytykiem mody, Lidią Przybylską – redaktor naczelną magazynu „Moda w Polsce”, Katarzyną Stefanów – organizatorką pokazów mody w Berlinie, Paryżu, Rzymie, Joanną Gaweł – dyrektor Krakowskich Szkół Artystycznych SAPU oraz pochodzącym ze Stalowej Woli stylistą – Jarosławem Szado. W Sandomierzu wystąpi z kolei Diana Ciecierska, która jest także ambasadorką wydarzenia.

rd

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Pluta
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
05.08.2021
Data publikacji
05.08.2021
Data modyfikacji
04.08.2021