Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dymitrowie Małym oraz Ślęzakach już w najbliższą sobotę będą rywalizowały w półfinałach wojewódzkich Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich ,,Polska od Kuchni’’.

Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni” to ogólnopolskie, wyjątkowe wydarzenie, przygotowane by podkreślić jak ważne jest, by idąc z duchem czasu pielęgnować lokalną kulturę i tradycję. Festiwal ma na celu integrację, aktywizację i wsparcie lokalnych społeczności, promocję polskich produktów i dziedzictwa kulinarnego oraz wymianę międzypokoleniowej wiedzy, umiejętności i przekazanie tradycji młodszym pokoleniom.

Aby podkreślić rolę Kół Gospodyń Wiejskich w promowaniu bogactwa oraz różnorodności lokalnej tradycji a także pogłębić wiedzę o kulturze każdego regionu przygotowane zostały cztery konkursy angażujące Koła z całej Polski. Szczypty pikanterii konkurencjom dodadzą wartościowe nagrody, które Koła mogą zdobyć na każdym etapie rywalizacji.

Łaknący wiedzy lub nowych umiejętności ugaszą pragnienie podczas gorących dyskusji i różnorodnych warsztatów prowadzonych przez ekspertów. W programie każdej edycji wydarzenia znajdą się między innymi: pokazy kulinarne połączone z degustacją, prowadzone przez znanych szefów kuchni, różnorodne warsztaty oraz panele dyskusyjne prowadzone w dedykowanych strefach, aktywności i zabawy dla całych rodzin, spotkania z gwiazdami i celebrytami a także koncerty.

Nieodłącznym elementem Festiwalu jest Jarmark Produktów Regionalnych, podczas którego lokalni producenci, rolnicy, rękodzielnicy i Koła Gospodyń Wiejskich mają okazję prezentować i sprzedawać swoje wyroby.

Trasa Festiwalu rozpoczyna się 29 maja 2021 r. i obejmie cały kraj. Festiwal odwiedzi każde województwo by zaserwować uczestnikom bezpłatne wydarzenia okraszone wspaniałą atmosferą lokalnych społeczności oraz regionalnej kultury i tradycji.

Reprezentanci Gminy Baranów Sandomierski pomyślnie przeszły I etap konkursu, a już w najbliższą sobotę  zaprezentują swoje umiejętności w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Zarówno Koło Gospodyń Wiejskich w Dymitrowie Małym, jak i Koło Gospodyń Wiejskich
w Ślęzakach zakwalifikowało się do półfinałów, aż w trzech kategoriach!

Koło Gospodyń Wiejskich w Dymitrowie Małym zaprezentuje się w kategorii:        

  • Miss Wdzięku, w tej  kategorii reprezentantką KGW jest Magdalena Kosztur. W ramach konkurs uczestniczki będą musiały skraść serca oceniających swoim wdziękiem, osobowością, zakresem działania oraz zaprezentowanymi umiejętnościami.
  • Konkurs Kulinarny, tutaj Panie ukażą swoje zdolności kulinarne! Popisowym daniem będzie ,,Trio pierogowe w tęczowej odsłonie”. To pierogi w trzech smakach, przygotowane z lokalnych produktów. Wyjątkowe smaki, łączące tradycję z nowoczesnością komponują się w jedną całość tworząc niesamowite doznania smakowe!
  • Konkurs Artystyczny, Koło Gospodyń Wiejskich w Dymitrowie Małym może pochwalić się haftowanymi cudeńkami, bo wśród członkiń są pasjonatki haftu krzyżykowego. Kolorowe muliny zmieniające się z sploty tworzące ciąg krzyżyków, przybierają formę pojedynczych elementów, aż w końcu powstaje piękny obraz!

Koło Gospodyń Wiejskich w Ślęzakach zaprezentuje się w kategorii:

  • Konkurs Artystyczny, w tej kategorii KGW zaprezentuje hafty pani Heleny z artystycznego stanowiska wystawienniczego. Staranie wykonane serety pięknie się prezentują!
  • Konkurs Kulinarny, Panie z KGW w Ślęzakach będą walczyć o zwycięstwo przygotowując pampuchy razowe. Dość nietypowa nazwa przyciąga uwagę, ale z pewnością zachwyci też jury.
  • Konkurs Kobieta Gospodarna i Wyjątkowa. Celem  tego konkursu jest promocja oraz wsparcie aktywnej działalności Kół Gospodyń Wiejskich na rzecz lokalnych społeczności i kultywowania tradycji. Jest to przestrzeń, w której każde Koło może zaprezentować swoje sukcesy, osiągnięcia oraz podejmowane działania.

Ogromne emocje będą towarzyszyć Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich w sobotę podczas półfinałów,  gdy jury będzie oceniać ich działalność społeczną i umiejętności. A już dziś zachęcamy Państwa do głosowania SMS! Laureaci dwóch I miejsc(z głosowania sms oraz oceny jury) przechodzą do Finału, który odbędzie się 25 września na Stadionie PGN Narodowym w Warszawie. Treść sms i numer, na który można oddawać głosy prezentujemy na zdjęciach. Głosowanie trwa do 29 maja 2021r. do godz. 13.00!

Warto wspomnieć, że sobotni Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich będzie transmitowany na żywo w programie „Pytanie na Śniadanie” w TVP 2.

Więcej informacji na stronie: www.festiwalpolskaodkuchni.pl

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Pluta
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
25.05.2021
Data publikacji
25.05.2021
Data modyfikacji
26.05.2021