Środowiskowy Dom Samopomocy w Knapach świętuje w tym roku 25-lecie swojego istnienia. Z tej okazji w dniu wczorajszym tj. 4 października 2023 roku, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim odbyły się uroczystości jubileuszowe.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Knapach istnieje od marca 1998 roku. Do 2018 r. zlokalizowany był przy ul. Zamkowej w Baranowie Sandomierskim. Od w/w roku nowa siedziba znajduje się w zaadoptowanym na potrzeby osób niepełnosprawnych budynku po szkole w miejscowości Knapy. Przeniesienie placówki poprawiło jej warunki lokalowe.

Uroczystości jubileuszowe, nie kryjąc wzruszenia, rozpoczęły: obecna Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Knapach Pani Barbara Ruła wraz z jej poprzedniczką Panią Danutą Falarz, witając zaproszonych gości wyrażały swoją wdzięczność za przybycie i wspólne świętowanie.

Urodzinowe spotkanie zgromadziło wielu gości, którzy przybyli z życzeniami, m.im. Senator RP Janina Sagatowska, Poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Kamila Piech, przedstawiciele Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Małgorzata Dankowska, Starosta Tarnobrzeski Jerzy Sudoł, Wicestarosta Tarnobrzeski Jacek Rożek, Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu Ewa Kędzierska, Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski Marek Mazur, Skarbnik Gminy Alina Zasadnia, Sekretarz Gminy Andrzej Kobylarz, Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Baranowie Sandomierskim Irena Trębacz, Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Baranowie Sandomierskim Magdalena Durda, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Baranowie Sandomierskim Józefa Marek, kierownicy okolicznych domów samopomocy.

Gośćmi specjalnymi dnia dzisiejszego byli założyciele ŚDS w 1998 roku, pełniący wtedy funkcję burmistrza – Kazimierz Ślęzak, ówczesny przewodniczący Rady Miejskiej – Maciej Mądrzak, a także ówczesny kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – Anna Szarama-Kulas. Na słowa uznania zasłużyła również, pełniąca funkcję kierownika ŚDS przez 23 lata, od początku jego powstania, aż do 2021 roku – Pani Danuta Falarz.

Kierownik Barbara Ruła w imieniu podopiecznych, ich rodzin, pracowników i własnym podziękowała każdemu, kto przyczynił się do tego, aby Ośrodek powstał oraz za to, że jest tak prężnie funkcjonującą instytucją.

Każdy z przybyłych, na swój sposób dziękował kierownikowi oraz pracownikom za to, że tworzą wyjątkową atmosferę tego nietypowego Domu. Za to, że z ogromną empatią, wrażliwością i otwartością każdego dnia wspierają i pomagają osobom niepełnosprawnym i skrzywdzonym przez los. To dzięki ich pracy podopieczni mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań oraz znajdują wsparcie i pomoc w trudnych chwilach. To właśnie oni – pracowni spotykają się z najtrudniejszymi sytuacjami i krzywdami ludzkimi, z goryczą i bezradnością. Swoją działalnością przypominają społeczeństwu, że niepełnosprawni są jego częścią, a o ich problemach należy rozmawiać.
Uczestnikom Środowiskowego Domu Samopomocy należały się gratulacje za dotychczasowe sukcesy i osiągnięcia. Każdy z całego serca życzył niegasnącego zapału w realizowaniu zamierzonych celów oraz determinacji i odwagi w podejmowaniu nowych wyzwań.

Jak przystało na urodziny nie obyło się bez wspomnień, wspaniałego tortu a obchody jubileuszu uświetnił występ podopiecznych ŚDS.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z wydarzenia: Galeria

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Kamila Sabo
Osoba aktualizująca
Kamila Sabo
Data wytworzenia
05.10.2023
Data publikacji
05.10.2023
Data modyfikacji
05.10.2023