Ubiegły weekend minął pod znakiem dobrej  zabawy. Rolnicy z Gminy Baranów Sandomierski obchodzili Święto Plonów, które w tym roku odbyło w dniach 13 i 14 sierpnia w Skopaniu-Osiedlu.

Sobotni wieczór umilił zespół FOX, po którym odbyła się dyskoteka pod gwiazdami. Następnego dnia oficjalne uroczystości zgromadziły przedstawicieli władz samorządowych, rządowych oraz grup wieńcowych w pobliżu Osiedlowego Parku, gdzie został uformowany barwny korowód, który w towarzystwie  Gminnej Orkiestry Dętej i Mażoretek ,,Diament’’ Z Chmielowa wyruszył do kościoła parafialnego, gdzie odbyła się uroczysta msza święta .

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Ewa Draus Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Zbigniew Chmielowiec Poseł na Sejm RP, nadbryg. Andrzej Babiec Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, Kamila Piech Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Marek Mazur Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski,

Funkcję starostów tegorocznych dożynek sprawowali  Pani Aneta Kmuk oraz Pan Janusz Cena, mieszkańcy Skopania Osiedla.

Jak na dożynki przystało, było wesoło i kolorowo. Piękne wieńce dożynkowe, przygotowywane przez poszczególne sołectwa zachwycały starannością. Uplecione z kwiatów, ziół i zbóż stanowiły nieodłączni element całej prezentacji sołectw, która odbywała się również ze sceny, gdzie grupy wieńcowe przygotowały przyśpiewki.

Tradycyjnie pierwszy wieniec otrzymał gospodarz naszej gminy, Burmistrz Marek Mazur, któremu wieniec podarowali mieszkańcy Skopania Osiedla. Wśród tegorocznych ,,kopkowych” znaleźli  się także, m.in. Jacek Rożek Wicestarosta Powiatu Tarnobrzeskiego, nadbryg. Andrzej Babciec Podkarpacki Komendant Wojewódzki, czy też sołtysi.

Po części oficjalnej przyszedł czas na przekazanie tradycyjnej „wiechy”. Symbol ten wędruje z miejscowości do miejscowości i oznacza gospodarza kolejnych Dożynek Gminnych. Podczas niedzielnych uroczystości ”wiechę” odebrał Łukasz Żyguła, sołtys sołectwa Skopanie i to właśnie tam w przyszłym roku spotkamy się podczas Gminnego Święta Plonów.

Wydarzenie okraszone było szeregiem atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Nie zabrakło konkursów, które tym razem były skierowane do Kół Gospodyń Wiejskich. Pierwszy z nich to ,,Bitwa Regionów”, w którym wzięło udział 12 Kół z całego powiatu tarnobrzeskiego. Podczas kulinarnych zmagań, wybrano najlepsze potrawy z regionu. Wśród nagrodzonych Kół Gospodyń Wiejskich znaleźli się:

1 Miejsce: KGW Wrzawy

2 Miejsce: KGW Kaczaki

3 Miejsce: KGW Dąbrowica

Ponadto wszystkie pozostałe drużyny zostały nagrodzone upominkami.

Drugim Konkursem przygotowanym dla Kół był Gminny Konkurs na ,,Ciastko z rodowodem”. W kolejnej edycji tego konkursu wzięło udział sześć Kół z terenu naszej Gminy. Przepyszne ciasteczka w różnych formach zachwycały podniebienia Jury, które miało trudne zadanie, by wyłonić zwycięzców. W efekcie końcowym wszystkie drużyny zdobyły równorzędne miejsce i wspaniałe nagrody rzeczowe, w postaci sprzętu AGD.

Tuż po rozstrzygnięciu konkursów odbył się koncert zespołu EGO, po którym rozpoczęła się zabawa taneczna z zespołem Buenos.

Więcej zdjęć z Gminne Święta Plonów znajdziecie klikając w link poniżej:

Dożynki Gminne – cz.1

Dożynki Gminne – cz.2

Fotograf: Konrad Klich

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Pluta
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
17.08.2022
Data publikacji
17.08.2022
Data modyfikacji
17.08.2022