Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Skopaniu w roku szkolnym 2021/2022 uczestniczyła w mającym charakter konkursu, projekcie „KOLORATORIUM”, przygotowanym przez Fabrykę Farb i Lakierów „ Śnieżka” zdobywając nagrodę o wartości około 25 tysięcy złotych.

Celem konkursu „KOLORATORIUM” było zgłębianie tajemnic niezwykłego świata chemii i biologii.

Biorąc pod uwagę fakt, że każdy uczeń ma w sobie naturalną chęć eksperymentowania, realizacja kolejnych zadań konkursowych, okazała się  świetną zabawą i doskonałą przygodą dla prawdziwych młodych odkrywców.

W I etapie konkursu uczestniczyli wszyscy uczniowie klas 4-8, wykonując prace plastyczne i literackie na temat: „Mój przepis na zdrowie i dobre samopoczucie”. Efektem działań, wspieranych przez nauczycieli i wychowawców klas, był udział szkoły w Skopaniu w etapie finałowym, do którego zakwalifikowało się tylko 30 spośród 160  placówek zgłoszonych z całej Polski. Uczniowie świetnie poradzili sobie  z konkurencją, zajmując 10 miejsce. Warto dodać, że uczennice Izabela Ciesielska i  Milena Surowiec uzyskały wyróżnienia za ciekawe prace plastyczne.

Ten sukces zmobilizował do podjęcia  kolejnego wyzwania – nakręcenia filmiku, którego myśl przewodnia brzmiała: „Profesorze, drastycznie spadł mi poziom hormonów szczęścia! Musimy przystąpić do akcji ratunkowej”. W produkcji zatytułowanej „Na kłopoty – profesor Główka”  nie zabrakło świetnej gry aktorów, wybuchowych efektów specjalnych oraz zakończenia w niemal wszystkich barwach oferowanych przez „Śnieżkę”.

Wspólny wysiłek uczniów, nauczycieli, rodziców i pozyskanych sojuszników przyniósł wspaniały efekt- II miejsce, co okazało się sukcesem na skalę ogólnopolską. Po raz kolejny uczniowie  udowodnili, że współpraca się opłaca. Nagroda, którą otrzymała szkoła, jest warta ok. 25 tysięcy złotych. Stanowi ją doposażenie pracowni chemicznej (pomoce dydaktyczne, meble oraz farby), aby mogła stać się wzorcowym laboratorium szkolnym na miarę XXI wieku. Zajęcia prowadzone w takim miejscu na pewno będą sprzyjać rozwojowi zainteresowań  uczniów oraz umożliwią solidne przygotowanie dziewcząt i chłopców do dalszego etapu kształcenia.

Projekt „KOLORATORIUM” zjednoczył społeczność szkolną, angażując także całe rodziny. Uruchomił pokłady kreatywności i ogromne zaangażowanie. Wprowadził świąteczną atmosferę i ożywił  ducha zdrowej rywalizacji. Dał uczniom poczucie sprawczości i ogrom satysfakcji. Rozbudził także pasje biologiczno-chemiczne, które będą rozwijane dzięki nowoczesnej pracowni.

Nawiązaniem współpracy  ze „Śnieżką” i koordynacją  wszystkich działań szkolnych  zajmowała się mgr inż. Edyta Białek, we współpracy z mgr Anną Judą i mgr Magdaleną Plutą-Ślusarz. Szczególnie cennym sojusznikiem był Witold Smykla, który pomógł w montażu filmu.

Autor tekstu i zdjęć: Edyta Białek Zespół Szkół w Skopaniu

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu konkursowego: link

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Kamila Sabo
Osoba aktualizująca
Kamila Sabo
Data wytworzenia
19.09.2022
Data publikacji
19.09.2022
Data modyfikacji
19.09.2022