W dniach 17 i 18 czerwca po raz kolejny w Baranowie Sandomierskim odbędzie się XXIX Ogólnopolski Festiwal Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej ,,Dziecko w Folklorze”

,,DZIECKO W FOLKLORZE” organizowany jest przez Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim. Wiele pracy i przygotowań towarzyszy temu wydarzeniu, ale efekt jest zawsze ciepło oceniany przez jurorów i samych uczestników. Nic tak nie cieszy jak zadowolone dzieci ich instruktorzy i opiekunowie – prawdziwi miłośnicy folkloru. Wydawałoby się, że folklor to już przeżytek, ale NIE !!! I tu chylimy czoła wszystkim propagatorom tej dziedziny sztuki.

W całej Polsce tradycja jest pielęgnowana i mnóstwo dzieci młodzieży ( ok. 400 osób gościmy co roku podczas festiwalu) ciągle jest chętna zgłębiać tematy ludowe swoich przodków. Tego roku dowiemy się jakie nuty, tańce i śpiewki przywiozą nam wykonawcy z miejscowości/województw: Pelplin (pomorskie), Zakopane (małopolskie), Ożarów k. Mokrska (łódzkie), Łodygowice (śląskie), Dołhobrody k/Hanny (lubelskie), Stalowa Wola (podkarpackie), Majdan Sieniawski (podkarpackie), Grodzisko Dolne (podkarpackie), Zakliczyn (małopolskie), Jasło (podkarpackie), Czarna Góra (małopolskie), Piwniczna Zdrój (małopolskie),Bukowa k.Biłogoraja (lubelskie), Iwonicz Zdrój (podkarpackie), Świlcza (podkarpackie), Ropczyce (podkarpackie), Modliborzyce (lubelskie), Stary Sącz (małopolskie), Blinów (lubelskie), Koprzywnica (świętokrzyskie) i Baranów Sandomierski – gospodarze.

Oczywiście są pośród uczestników wieloletni bywalcy festiwalowi jak chociażby reprezentanci Iwonicza Zdroju, Modliborzyc czy Ożarowa, ale trzeba dodać iż dzieci rosną z naszym festiwalem, ale też instruktorzy pracują z nowym „narybkiem”, więc dla wielu instruktorów Baranów Sandomierski już jest znany, a dla ich pociech to wciąż nowe miejsce. Organizatorzy starają się by festiwal bym radosnym wydarzeniem pełnym atrakcji i przeżyć. Tak też będzie i tego roku, bo zwiedzanie baranowskiego Wawelu jest ogromną atrakcją z pamiątkowymi zdjęciami, koncert zespołu folkowego to super integracja grup i zespołów i świetna wspólna zabawa, a warsztaty rękodzielnicze i stoiska z cudeńkami to manualne pamiątki do zabrania ze sobą. Będzie cudnie – zapraszamy w ten weekend do Baranowa Sandomierskiego.

Wiele zadań zostanie zrealizowanych dzięki „Dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.

 

Tekst: K. Gwoździowska

 

 

 

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Pluta
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
16.06.2023
Data publikacji
16.06.2023
Data modyfikacji
16.06.2023