Anna Rzeszut –jedna z najbardziej barwnych mieszkanek Baranowa Sandomierskiego, propagatorka kultury lasowiackiej, wieloletnia kierowniczka Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki zmarła 15 stycznia 2017 roku. Dziś w rocznicę jej śmierci, wspominamy..

15 stycznia 2017r. z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość, że odeszła jedna z najbardziej barwnych i rozpoznawanych mieszkanek Baranowa Sandomierskiego- Anna Rzeszut -wieloletnia kierowniczka oraz współzałożycielka Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki.

Babcia Hania była znawczynią kultury lasowiackiej. Kultywowała i propagowała obrzędy i zwyczaje lasowiackie nie tylko w naszym regionie, ale także w całym kraju, za co otrzymała szereg prestiżowych nagród, m.in. medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Wśród licznych nagród dla zespołu najcenniejszym było wyróżnienie im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, przyznane w 2003 r. Wraz z zespołem Lasowiaczki pani Anna wielokrotnie odwiedzała szkoły i placówki kultury, prowadząc zajęcia tematyczne dotyczące obrzędów, zwyczajów, wyrobów rękodzieła artystycznego. To dzięki niej wiemy jak naprawdę żyli i zachowywali się Lasowiacy. Trudniła się rękodziełem artystycznym, sama wykonywała wianki dożynkowe, kwiaty z bibuły, palmy wielkanocne, lasowiackie serca z bibuły, hafty i pieczywo.

Wielu z nas do tej pory wspomina babcię Hanię jako silną, a jednocześnie wrażliwą kobietę, której wszędzie było pełno, która miała niezwykłą charyzmę…

Cześć jej pamięci!

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
administrator
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
15.01.2021
Data publikacji
15.01.2021
Data modyfikacji
08.04.2021