Zespół obrzędowy “Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego po raz kolejny wziął udział w Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej.

Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych w ramach Festiwalu Folkloru Polskiego 55. „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej, odbył się w dniach 5-7 sierpnia 2021 r.

Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego występowały trzeciego dnia, a jury Festiwalu po raz kolejny doceniło nasze artystki, które zdobyły następujące miejsca:

II miejsce – Zofia Wydro, w Konkursie Śpiewu Solowego, w kategorii dorosłych

III miejsce – Barbara Sroczyńska w Konkursie Gawędziarzy, w kategorii dorosłych

Serdecznie gratulujemy!

Poniżej przesyłamy link do transmisji z konkursu oraz ogłoszenia wyników i rozdania  nagród. https://sabalowebajania.pl/sabalowe-bajania/live/

A jak wyglądała ostatnia noc Sabałowych Bajań w Bukowinie?

,,Jest taka jedna noc w roku, kiedy do Bukowiny Tatrzańskiej zlatują się czarownice z Baranowa Sandomierskiego, a grono Zbójników i Wiyrchyowyk Orlic powiększa swoją gromadę. Tak właśnie było w sobotę 7 sierpnia podczas 55. Sabałowych Bajań. Sabałową Noc rozpoczął koncert folkowo-rockowego zespołu „Rzoz” prezentującego góralską poezję śpiewaną. O 20.00 występem Góralskiego Zespołu „Wiyrchowianie” rozpoczęła się najważniejsza część wieczoru. Muzyka, śpiew i tańce rozległy się w około, a na scenie pojawił się hetman zbójnicki Stanisław Hodorowicz wraz z całą drużyną. Trombity Haniaczyków i armata Kórnicko-Bnińskiego Bractwa Kurkowego dały sygnał by rozpocząć ceremonię. Do zaszczytnego grona Wiyrchowych Orlic dołączyły: Katarzyna Ceklarz z Rabki, Danuta Łapka z Bukowiny Tatrzańskiej oraz Małgorzata Mirga-Tas z Czarnej Góry. Na Zbójnika Tatrzańskiego zostali pasowani: Krzysztof Dobrzyński z Ochotnicy Górnej, Mirosław Lassak z Krakowa i Edward Staszel z Dzianisza. Od tego roku zostało też wprowadzone wyróżnienie „Hetmański pierścień”, którym został uhonorowany Emilian Kowal z Chyżnego oraz Karol Stoch-Michna z Zakopanego. (Z powodów zdrowotnych krzesny Karol nie mógł uczestniczyć w ceremonii, a pierścień zostanie mu wręczony w rodzinnym domu). Rozpalenie watry, symbolu zbójnickiego zespolenia i pokaz sztucznych ogni, po którym rozbrzmiewały irlandzkie rytmy zespołu Carrantuohill zakończyły bukowiańską Sabałową Noc.”

 

zródło;:https://sabalowebajania.pl/

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Pluta
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
11.08.2021
Data publikacji
11.08.2021
Data modyfikacji
11.08.2021