Święto Plonów to ważna okazja do wspólnego świętowania i podziękowania za plony oraz trud rolników. Tegoroczne święto odbyło się w Skopaniu!

W niedzielę, 20 sierpnia, malownicze Skopanie stało się miejscem Dożynek Gminnych. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło wielu znamienitych gości i grup wieńcowych, którzy  tworząc kolorowy korowód rozpoczynający się przy Kaplicy w Skopaniu, w towarzystwie Gminnej Orkiestry Dętej przeszli na plac przy Remizie OSP Skopanie, gdzie odbyła się uroczysta msza święta polowa.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz rządowych i samorządowych z naszego regionu m.in. Janina Sagatowska Senator RP, Ewa Draus, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Zbigniew Chmielowiec Poseł na Sejm RP, Kamila Piech Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Jacek Rożek Wicestarosta Powiatu Tarnobrzeskiego oraz Marek Mazur Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski.

W tegorocznych dożynkach szczególną rolę odegrali mieszkańcy Skopania, Pani Aleksandra Myszka i Pan Arkadiusz Tomanek, którzy pełnili funkcje starostów dożynek.

Tradycyjnie na dożynkach nie mogło zabraknąć wspaniałych wieńców dożynkowych. Każde sołectwo przygotowało piękne wieńce z kwiatów, ziół i zbóż, prezentując je z dumą. Prezentacje sołectw odbywały się także na scenie, gdzie grupy wieńcowe przygotowały wesołe przyśpiewki.

Burmistrzowi Miasta i Gminy Baranów Sandomierski przekazano symboliczny wieniec dożynkowy, co jest piękną tradycją tych uroczystości. W gronie „kopkowych” znaleźli się także znaczący goście, takie postaci jak Zbigniew Chmielowiec Poseł na Sejm RP, Jacek Rożek Wicestarosta Powiatu Tarnobrzeskiego, Marek Barszcz Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy, Alina Zasadnia Skarbnik Gminy czy Barbara Ruła Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Knapach.

Jednym z kulminacyjnych momentów było wystąpienie zespołu obrzędowego „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego, którzy zaprezentowali widowiskowe „staropolskie żniwa” ukazując bogactwo naszej kultury i tradycji.

Niezwykle ważnym elementem uroczystości było wręczenie wyróżnień dla osób, które w szczególny sposób wspierały prace samorządu gminy. Ponadto przyznano wyróżnienie i zaszczytny tytuł „Zasłużony dla Miasta i Gminy Baranów Sandomierski”. Tegorocznym laureatem tego tytułu został Uniwersytet Trzeciego Wieku w Baranowie Sandomierskim, który swoją działalnością promuje Gminę Baranów Sandomierski w wielu województwach naszego kraju, rozwija różnego rodzaju zainteresowania, edukuje i pozwala utrzymać sprawność fizyczną swoich członków.

Po oficjalnej części nadszedł czas na przekazanie tradycyjnej „wiechy”, która symbolizuje gospodarza kolejnych Dożynek Gminnych i wędruje z miejscowości do miejscowości. Tegoroczną „wiechę” odebrała Iwona Surowiec, sołtys sołectwa Suchorzów, zapowiadając, że to właśnie tam spotkamy się podczas Gminnego Święta Plonów w przyszłym roku.

To nie była jedynie uroczystość dla dorosłych, ale również dla najmłodszych i miłośników kultury ludowej. Podczas Dożynek Gminnych w Skopaniu, publiczność miała okazję uczestniczyć w różnorodnych atrakcjach, które dostarczyły niezapomnianych wrażeń m.in. dmuchane zjeżdżalnie czy foto budka. Nie zabrakło kolorowych stoisk Kół Gospodyń Wiejskich, bogatych w różnorodne przysmaki przygotowane w ramach zadania pn. ,,Smaki i legendy ziemi baranowskiej”. Ponadto odbyły się trzy konkursy na ,,Najpiękniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy”, ,,Ciastko z rodowodem” i ,,Śpiwkę dożynkową”. ( wyniki konkursów przedstawimy w kolejnym artykule).

Dożynki Gminne w Skopaniu były wyjątkowym dniem, w którym tradycja, kultura i wspólnota łączyły się w jedno. To święto nie tylko oddawało hołd ciężkiej pracy rolników, ale także celebrowało ducha ludowej twórczości i współpracy społeczności lokalnej.

Cała fotorelacja z Dożynek Gminnych autorstwa Tomasza Młyńca dostępna w linku poniżej:

Galeria – Dożynki 2023r.

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Pluta
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
23.08.2023
Data publikacji
23.08.2023
Data modyfikacji
23.08.2023