Międzyszkolny Konkurs „Fredro w szkole” zorganizowany w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Ślęzakach był wspaniałą okazją do pogłębienia wiedzy o Patronie Roku 2023 – Aleksandrze Fredrze, wybitnym bajkopisarzu i komediopisarzu.

Honorowy Patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski Pan Marek Mazur.
Konkurs połączony był z niecodzienną wędrówką szlakiem „Śladami Aleksandra Fredry”. W tej podróży odwiedziliśmy miejsca bliskie autorowi „Zemsty” i Ślubów panieńskich”, takie jak: Surochów, Korczyna, Rudki, Beńkowa Wisznia, Lwów, Przemyśl i Trześń. Dzięki zapiskom z pamiętnika Fredry „Trzy po trzy” obfitującym w ciekawostki z życia poety przenieśliśmy się w czasy Polski szlacheckiej.

Do rywalizacji konkursowej przystąpili uczniowie ze szkół podstawowych z terenu naszej gminy: z Baranowa Sandomierskiego, z Dąbrowicy, ze Skopania, ze Ślęzaków i z Woli Baranowskiej.
Konkurs obejmował trzy kategorie wiekowe: klasy I – III, klasy IV – VI oraz klasy VI – VIII.

Najmłodsi uczniowie wykazali się umiejętnościami plastycznymi w konkursie
„W świecie bajek i wierszy Aleksandra Fredry”. Wykonali ilustracje do wybranych utworów tego poety. Największą popularnością cieszyły się interpretacje plastyczne następujących wierszy: „Paweł i Gaweł”, „Małpa w kąpieli”, „Osiołkowi w żłoby dano”. Wszystkie prace konkursowe zostały wyeksponowane w szkolnej galerii.
Pomysłowość w ujęciu tematu i walory artystyczne oraz dobór środków plastycznych sprawiły, że wszyscy uczestnicy w tej kategorii wiekowej otrzymali nagrody.
I miejsce: Natalia Dobrowolska, Zofia Falarz, Julia Kłos i Lena Sudoł;
II miejsce: Lilianna Mendocha, Miłosz Marek i Maja Gońska;
III miejsce: Aleksandra Durda i Szymon Durda.

Kolejnym punktem uroczystości była rywalizacja w drugiej kategorii wiekowej. Tym razem starsi uczniowie z klas IV – VI wzięli udział w Konkursie Recytatorskim pod hasłem „Aleksander Fredro dzieciom”. Wszyscy recytatorzy z właściwą modulacją i tempem wygłosili przygotowane utwory bajkopisarza. Ogólny wyraz artystyczny i bezbłędne opanowanie tekstów przyczyniły się do nagrodzenia wszystkich uczestników konkursu. Jury przyznało dwa pierwsze miejsca: dla Roksany Baran i dla Julii Paź.

W ostatniej kategorii wiekowej zmierzyły się czteroosobowe drużyny z klas VI – VIII w trzech konkurencjach. Pierwszą z nich był Konkurs Sceniczny pod hasłem „Rozśmieszaj z bohaterami komedii Fredry”. Piękna scenografia szlacheckiego zamku, rekwizyty oraz kostiumy aktorów wykorzystane podczas wystąpień sprawiły, że widzowie spotkali się z Cześnikiem Raptusiewiczem, Wacławem Milczkiem, Klarą oraz Papkinem. W czasie występów panowała niezwykła atmosfera, prawdziwa uczta duchowa, która niezwykle wkomponowała się w obchody Międzynarodowego Dnia Teatru.Kolejna konkurencja wymagała od uczestników zaprezentowania szczegółowej wiedzy na temat życia i twórczości Aleksandra Fredry. Drużyny pięciokrotnie odpowiadały na wylosowane przez siebie pytania.Ostatnie zmagania były równie emocjonujące, ponieważ dotyczyły precyzyjnej znajomości filmu Andrzeja Wajdy pt. „Zemsta”. Było to prawdziwe wyzwanie dla uczestników konkursu, ale również z nim poradzili sobie całkiem nieźle. W drużynowych potyczkach pierwsze miejsce wywalczyła grupa reprezentująca Szkołę Podstawową w Woli Baranowskiej. Pozostałe drużyny również zaprezentowały niezwykle wysoki poziom w zakresie kultury słowa, pomysłowości przedstawienia scenek i znajomości biografii Aleksandra Fredry oraz wiedzy o filmie.

Uroczystość uświetnił także występ muzyczny uczniów klasy VI, którzy zaprezentowali interpretację wiersza Wisławy Szymborskiej pt. „Nic dwa razy”.
Międzyszkolny Konkurs „Fredro w szkole” został zorganizowany przez nauczycieli języka polskiego: panią Annę Cieślę i panią Izabelę Skowron we współpracy z panem Łukaszem Jugo.
Organizatorzy serdecznie dziękują Panu Burmistrzowi za objęcie konkursu Honorowym Patronatem, wszystkim opiekunom za przygotowanie uczniów, a także uczestnikom za promowanie twórczości Aleksandra Fredry.

/autorzy: Anna Cieśla, Izabela Skowron

zdjęcia: Danuta Boczula /

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Pluta
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
12.04.2023
Data publikacji
12.04.2023
Data modyfikacji
12.04.2023