Od 2004 roku 2 maja obchodzimy w Polsce Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia Polacy z dumą eksponują flagę w barwach narodowych.

Obchodzone 2 maja święto przyjęte jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zostało wprowadzone na mocy ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej z 20 lutego 2004 roku. Wybór daty tego święta nie był przypadkowy gdyż umiejscowiony jest pomiędzy dwiema innymi ważnymi datami – 1 i 3 maja. Symboliczne znaczenie miał także fakt, że 2 maja 1945 roku polska flaga została zawieszona przez polskich żołnierzy na Reichstagu w zrujnowanym Berlinie.

Tego dnia każdy dumny Polak chcąc uczcić to święto eksponuje biało-czerwoną flagę wywieszając ją na zewnątrz np. w oknie, na balkonie swojego mieszkania czy domu. Przez ten gest wyrażamy szacunek do flagi i propagujemy wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego  u  góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. I na terenie RP ma pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami.

Tego samego dnia obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Pluta
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
02.05.2021
Data publikacji
02.05.2021
Data modyfikacji
30.04.2021