15 sierpnia rolnicy oraz mieszkańcy Gminy Baranów Sandomierski podziękowali za tegoroczne plony

Za nami uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w polskiej tradycji zwana również świętem Matki Boskiej Zielnej – patronki płodów ziemi: zbóż, owoców, warzyw, ziół i kwiatów, podczas której  mieszkańcy – przede wszystkim rolnicy Gminy Baranów Sandomierski zgromadzili się w kościołach, aby podziękować za tegoroczne plony.

Uroczyste Msze Święte wzbogacone w własnoręcznie wykonane, piękne, kolorowe wieńce, przypominały o trudzie włożonym w uprawę roli i były zwieńczeniem całorocznej pracy.

W Parafii Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Baranowie Sandomierskim według długoletniej tradycji tzw. kopki przynieśli mieszkańcy Dymitrowa Dużego, Dymitrowa Małego oraz Suchorzowa natomiast w Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ślęzakach wieńce wykonane były przez uczniów z pobliskich miejscowości – Dąbrowicy, Ślęzaków, Marków, dla mieszkańców tej parafii to szczególne święto, któremu towarzyszy odpust parafialny.

W tym dniu święcone były również dojrzałe zboża, zioła, kwiaty, a także warzywa i owoce, uformowane w bukiet, które każdy z nas mógł przynieść do kościoła. Wierni proszą Boga, aby te zioła, kwiaty i owoce, przez Niego błogosławione, służyły dobru ludzi i zwierząt.

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Kamila Sabo
Osoba aktualizująca
Kamila Sabo
Data wytworzenia
18.08.2021
Data publikacji
18.08.2021
Data modyfikacji
18.08.2021