1 sierpnia o godz. 17.00 na terenie Miasta i Gminy Baranów Sandomierski zostaną uruchomione syreny alarmowe, w związku z przypadającą w tym dniu 79 rocznicą Powstania Warszawskiego.

W rocznicę godziny „W”, oddajemy hołd pamięci patriotycznego zrywu mieszkańców Warszawy w heroicznej walce z hitlerowskim najeźdźcą. Syreny alarmowe zostaną uruchomione na 1 minutę, emitując dźwięk ciągły.

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia o godzinie 17:00, kiedy jednostki Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej oraz oddziały dyspozycyjne Komendy Głównej AK zaatakowały niemieckie obiekty we wszystkich dzielnicach okupowanej Warszawy. Do walki spontanicznie przyłączyła się również ludność cywilna, pomagając walczącym w budowaniu barykad, umocnień oraz kopaniu rowów przeciwczołgowych. Oprócz żołnierzy AK, w Powstaniu Warszawskim walczyli także żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) oraz Armii Ludowej (AL).

Niestety, pomimo odwagi i poświęcenia powstańców, ze względu na małą liczbę zrzutów z pomocą ze strony aliantów oraz brak wsparcia ze strony wojsk sowieckich stojących na prawym brzegu Wisły, powstanie zakończyło się klęską po 63 dniach walki.

Chwała Bohaterom, którzy poświęcili swoje życie dla niepodległej Polski! Ich odwaga i poświęcenie pozostaną na zawsze w sercach i pamięci narodu.

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Magdalena Pluta
Osoba aktualizująca
Magdalena Pluta
Data wytworzenia
01.08.2023
Data publikacji
01.08.2023
Data modyfikacji
01.08.2023