1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święto poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski

1 marca jest dniem szczególnym dla Polaków, gdyż obchodzimy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to czas, w którym oddajemy hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy odważnie walczyli o niepodległość Polski w latach 1944-1963.

Historia Żołnierzy Wyklętych sięga okresu powojennego, gdy Polska znajdowała się pod kontrolą komunistycznego reżimu. Ci, którzy nie godzili się na nowe ustrojstwo polityczne i walczący o niezależność, stali się obiektem prześladowań ze strony władz sowieckich i polskich komunistów. Żołnierze Wyklęci, to grupa niezłomnych patriotów, którzy nie poddali się reżimowi i kontynuowali walkę o wolność i niezależność kraju. Ich działania obejmowały różnorodne formy oporu, od partyzantki, sabotażu, po działalność wywiadowczą. Żołnierze Ci stawali na straży polskiej tożsamości narodowej i wartości, które były zagrożone przez komunistyczny reżim. Mimo braku zewnętrznego wsparcia i prześladowań, trwali w swojej walce, pozostając wierni ideałom niepodległej Polski.

Data święta nawiązuje do wydarzeń z 1951 r., kiedy w więzieniu na warszawskim Mokotowie władze komunistyczne dokonały egzekucji przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników, tworzących ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest okazją do refleksji nad bohaterstwem i poświęceniem tych ludzi, którzy nieśli swój krzyż walki przez dziesięciolecia, często anonimowo, z dala od zainteresowania mediów i opinii publicznej. Ich ofiara i determinacja są inspiracją dla kolejnych pokoleń przypominając o wartościach, za które warto się angażować i walczyć.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypomina nam o trudnych czasach w historii Polski, ale także o sile ludzkiego ducha i determinacji w walce o wolność i godność. Jest to czas, abyśmy pamiętali o tych, którzy poświęcili swoje życie dla przyszłych pokoleń, oraz abyśmy czerpali z ich dziedzictwa siłę i motywację do dalszego budowania niepodległej i suwerennej Polski. To idealny moment na wyrażenie swojej wdzięczności i szacunku dla ich poświęcenia, budując przy tym pamięć historyczną i kształtując tożsamość narodową.

 

„Gdzie są ich groby Polsko! Gdzie ich nie ma! Ty wiesz najlepiej – i Bóg wie na niebie!”  – Artur Oppman 

Podmiot publikujący
Gmina Baranów Sandomierski
Osoba publikująca
Kamila Sabo
Osoba aktualizująca
Kamila Sabo
Data wytworzenia
01.03.2024
Data publikacji
01.03.2024
Data modyfikacji
01.03.2024